Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Trichoglottis ledermannii
Rozšíření: Endemit Mikronésie, vyskytuje se pouze na Palau, je znám z ostrovů Babeldaob, Koror i ze souostroví Rock Islands.
Ekologie: Epifyt, roste na kmenech a větvích stromů v tropickém nížinném deštném lese, zjištěn byl v území budovaném korálovými vápenci i čediči.
Trichoglottis ledermannii
Popis: Vytrvalá bylina, lodyhy jsou převislé, až 1,5 m dlouhé. Listy jsou dvouřadě uspořádané po celé délce lodyhy, střídavé, 6–8 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají jednotlivě z lodyhy proti inserci listu; okvětí je dužnaté, bělavé, s červenohnědými proužky, jen pysk je bílý; vnější okvětní lístky jsou asi 6 mm dlouhé, hřbetní je užší než šikmé postranní, postranní vnitřní okvětní lístky jsou úzké, poněkud kratší než vnější, pysk je asi 4,5 mm dlouhý, 3laločný, v nejširším místě asi 5 mm široký, sloupek je velmi krátký, ostruha je tupá, asi 3 mm dlouhá. Plodem je kyjovitá tobolka asi 2,2 cm dlouhá a 1,4 cm široká.
Ohrožení a ochrana: Jako jednu z orchidejí ji chrání ustanovení obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Do rodu Trichoglottis náleží asi 60 epifytických druhů rozšířených v jihovýchodní Asii a přesahujících na Novou Guineu a Šalamounovy ostrovy, do Mikronésie a na sever Austrálie.
Trichoglottis ledermannii
Trichoglottis ledermannii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).