TRICHOGYNE REPENS (L.) Anderb.

Syn.: Gnaphalium repens L., Gnaphalium vestitum Thunb., Ifloga reflexa (L. f.) Schltr., Ifloga repens (L.) Hilliard et B. L. Burtt, Seriphium reflexum Pers., Stoebe reflexa L. f., Trichogyne radicans DC., Trichogyne reflexa (L. f.) Less.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Trichogyne repens

Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste pouze v provincii Western Cape, a to podél pobřeží od okolí města Vredenburg po Mossel Bay.

Ekologie: Provází zazemněné písky s nezapojenou křovinatou vegetací.

Trichogyne repens

Popis: Keřík tvořící řídké kolonie; hlavní stonek je poléhavý nebo plazivý, 30–50 cm dlouhý, postranní větvičky jsou přímé, až 10 cm dlouhé obvykle nevětvené. Listy jsou střídavé, přímo odstálé, čárkovité až jehlicovité, 4–8 mm dlouhé, nadvinuté, na líci pavučinaté, na rubu lysé, na vrcholu tupé nebo kratičce hrotité. Úbory tvoří hustý strboul nebo válcovitý hrozen na konci větviček, zákrov je válcovitý, víceřadý, zákrovní listeny jsou blanité, světle hnědé nebo narezlé, na vrcholu tupé, lůžko úboru je na okrajích plevkaté; květy jsou jen trubkovité, jednopohlavné, 1–6 okrajových květů je samičích, s dvouklanou bliznou, vnitřní jsou funkčně samčí, se zakrnělou kyjovitou čnělkou. Nažky jsou bez chmýru; chmýr na samčích květech je krátký, péřitý.

Poznámka: Do rodu Trichogyne se nyní řadí osm druhů (POWO 2021), které rostou hlavně v Jihoafrické republice a přesahují do Namibie a Lesotha. Rod je blízce příbuzný rodům Ifloga a Gnaphalium.

Trichogyne repens
Trichogyne repens
Trichogyne repens

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 14. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Gansbaai, rezervace Grootbos).