Syn.: Agrostis plumosa Ten., Melinis leucantha (A. Rich.) Chiov., Melinis teneriffae (L. f.) Hack., Panicum leucanthum A. Rich., Panicum teneriffae (L. f.) R. Br., Saccharum teneriffae L. f., Tricholaena leucantha (A. Rich.) Stapf et Hubbard
Čeleď: Poaceae Barhart – lipnicovité
Tricholaena teneriffae
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem, který se táhne od Makaronésie (Kanárské ostrovy a Kapverdy) přes severní Afriku včetně Sahary, kde se vyskytuje především v horských oblastech, a dále přes Arabský poloostrov až po Pákistán. Roste dokonce i v jižní Evropě na Sicílii a jižní Kalábrii. Rostliny z východní Afriky, kde zasahuje až do Ugandy a Tanzánie, bývají někdy oddělovány jako samostatný poddruh (subsp. eichingeri).
Ekologie: Stanovištěm jsou suché trávníky, pastviny, často na vyprahlých kamenitých místech. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 3000 m.
Tricholaena teneriffae
Popis: Vytrvalá hustě trsnatá tráva 10–60 cm vysoká s vystoupavými, na bázi pýřitými stébly. Listy jsou čárkovité, tuhé, ploché nebo nadvinuté, 2–15 cm dlouhé, 1–5 mm široké, sivé; jazýček je nahrazen brvami. Květenství je 3–15 cm dlouhá lata; klásky jsou 2,5–3,5 mm dlouhé, lehce smáčklé, nafialovělé, 2květé, dolní kvítek je samčí, horní oboupohlavný; dolní pleva má podobu droboučké, asi 0,5 mm dlouhé uťaté šupiny, horní je vejčitá, asi 3 mm dlouhá, zejména na bázi s dlouhými bílými chlupy, na vrcholu špičatá a obvykle s krátkým hrotem; plucha dolního kvítku připomíná horní pluchu, je asi 3 mm dlouhá, plucha horního kvítku je asi 2 mm dlouhá, hladká a lesklá. Obilky jsou vejcovité až elipsoidní.
Tricholaena teneriffae
Tricholaena teneriffae
Tricholaena teneriffaeTricholaena teneriffae
Tricholaena teneriffae
Tricholaena teneriffae
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 9. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, Ponta do Sol a Fogo, Monte Velha) a 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Mughsayl).