Syn.: Trichopilia kienastiana Rchb. f.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Trichopilia suavis
Rozšíření: Středoamerický druh, dosud je znám pouze z Kostariky a západní Panamy.
Ekologie: Epifytická orchidej, roste ve vidlicích stromových větví ve vlhkých tropických lesích. Provází nadmořské výšky 500–1600 m.
Trichopilia suavis
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s nadzemními stonkovými hlízami, vzniklými zdužnatěním nejspodnějších lodyžních článků; dorůstá výšky kolem 20 cm. Z vrcholu hlízky vyrůstá jediný kožovitý, kopinatý, asi 20 cm dlouhý, většinou zakřivený, na bázi řapíkatý, na vrcholu špičatý list. Květenství vyrůstá z báze hlízek, tvoří 2–5květý, až 20 cm dlouhý hrozen; květy jsou nápadné, vonné, dlouho na rostlině vytrvávající, mají až 10 cm v průměru; 5 vnějších okvětních lístků je kopinatých až úzce kopinatých, pentlicovitých, bílých, někdy s neostrými fialovými skvrnkami, pysk je kornoutkovitý, na okraji zvlněný, s četnými růžovofialovými skvrnkami, v ústí se žlutou kresbou; spodní semeník je světlý. Plody jsou tobolky.
Využití: Velmi ozdobná, ale při pěstování choulostivá rostlina, vyžadující provětrávané, ale velmi vlhké prostředí.
Ohrožení a ochrana: Vztahuje se na ni ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Trichopilia suavis
Trichopilia suavis
Trichopilia suavis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21.–23. 2. a 2. 3. 2009 (Kostarika, Monteverde a Cartago, Jardín Botánico Lankester; všechny rostliny z kultury).