Syn.: Carphostephium trifidum (Kunth) Cass., Ptilostephium coronopifolium Sch. Bip. ex Kunth, Ptilostephium trifidum Kunth, Tridax coronopifolia var. alboradiata (A. Gray) B. L. Rob. et Greenm., Tridax lanceolata Klatt, Tridax macropoda Gand., Tridax trifida (Kunth) A. Gray, Tridax trifida var. alboradiata A. Gray
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Tridax coronopifolia

Rozšíření: Endemit Mexika, těžiště jeho areálu leží v centrálních horských oblastech země, na severu zasahuje až do státu Nuevo León, na jihu do státu Chiapas.

Ekologie: Roste v lemech stálezelených lesů, v křovinách a na vápencových skalních výchozech, na pastvinách i kolem cest a zemědělsky využívaných ploch, v nadmořských výškách zhruba od 900 až 2300 m. Kvete od června do října.

Tridax coronopifolia

Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina, 10–40 cm vysoká, s lodyhami poléhavými až přímými, v dolní části větvenými a olistěnými, chlupatými. Listy jsou řapíkaté, 15–70 mm dlouhé a 2–60 mm široké, celistvé, trojčetné nebo peřenodílné až peřenosečné, po obou stranách řídce chlupaté, jednotlivé úkrojky jsou čárkovité až úzce kopinaté, 10–50 mm dlouhé a 2–3 mm široké. Úbory vyrůstají jednotlivě na stopkách 3–15(–25) cm dlouhých, řídce chlupatých, nežláznatých; zákrov je zvonkovitý až polokulovitý, 5–8 mm dlouhý, zákrovních listenů je 11–15, vyrůstají ve 2–3 řadách, vnější jsou kopinaté až eliptické, až 6,5 mm dlouhé, nachově naběhlé, špičaté, vnitřní jsou kopinaté, až 7 mm dlouhé, tupé nebo zaokrouhlené; jazykovité květy chybí, 8 okrajových květů je 2pyských, žlutých nebo bílých (někdy je rozlišována bělokvětá varieta Tridax coronopifolia var. alboradiata), 3 vnější cípy jsou 1–5 mm dlouhé, 2 cípy vnitřní jsou výrazně kratší, trubkovitých květů je 30–60, jejich koruna je až 5,5 mm dlouhá, žlutá. Plodem je nažka s chmýrem, 2–3 mm dlouhá.

Poznámka: K rodu Tridax je v současnosti řazeno 34 druhů (POWO 2019), které pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. Druh Tridax procumbens byl zavlečen i do tropických oblastí východní zemské polokoule.

Tridax coronopifolia
Tridax coronopifolia
Tridax coronopifolia

Fotografovala Věra Svobodová, dne 24. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Monte Albán).