Syn.: Trifolium sphaerocephalum Desf., Trifolium phlebocalyx Fenzl
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Trifolium cherleri
Rozšíření: Pochází ze Středozemí a z Blízkého východu. V Evropě roste na Pyrenejském poloostrově, ve Francii i Itálii, v zemích při Jaderském moři i v Řecku, jakož i na většině ostrovů. V severní Africe se vyskytuje v Maroku, Alžírsku a Tunisku, kromě toho na Madeiře a na Kanárských ostrovech. Dále roste v Turecku, Sýrii, Libanonu, Izraeli a zřejmě i v Jordánsku, dále v Iráku a Íránu.
Ekologie: Roste na zazemněných dunách, také na pastvinách a na kamenitých svazích s nezapojenou vegetací, převážně na nevápenných substrátech. Vystupuje do nadmořské výšky asi 750 m.
Trifolium cherleri
Popis: Jednoletá, 5–25 cm vysoká bylina; lodyhy jsou vystoupavé nebo poléhavé, odstále chlupaté. Listy jsou střídavé, trojčetné; lístky jsou obvejčité až klínovité, 0,6–1,2(–1,5) cm dlouhé, na vrcholu uťaté nebo mělce vykrojené; palisty jsou vejčité. Květenství je vejcovitý až kulovitý, 1,2–2,5 cm široký strboul, podepřený 3 okrouhlými a 2 vejčitými, často zbarvenými listeny (jsou to vlastně palisty nejvyšších listů); kalich je zvonkovitý, 20žilný, 2–4,5 mm dlouhý, hustě odstále chlupatý; koruna je bílá nebo krémová, řidčeji načervenalá, 8–12 mm dlouhá. Plody jsou jednosemenné, nepukavé (mají charakter nažky), ukryté ve vytrvalém kalichu.
Trifolium cherleri
Trifolium cherleri
Trifolium cherleri
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 16. a 20. 5. 2011 (Turecko, pohoří Taurus, Akseki a Antalya, Manavgat).