Syn.: Trifolium celtibericum Pau, Amoria montana (L.) Soják
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Trifolium montanum
Rozšíření: Areál sahá od Pyrenejí a střední Francie přes střední Evropu, jižní Švédsko a Finsko až po západní Sibiř. Dále se vyskytuje v jižní Itálii, na severu Balkánského poloostrova a na Kavkaze. U nás se vyskytuje na celém území kromě vyšších horských poloh dosti často.
Ekologie: Jetel horský roste na loukách, pastvinách, ve světlých lesích a na jejich okrajích. Vyhovují mu slunná až polostinná stanoviště a zásadité, vysychavé až vlhké půdy.
Popis: Vytrvalá, 15–70 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, jednoduchá nebo zřídka větvená, hustě vlnatě chlupatá. Listy dlanitě složené, trojčetné, dolní dlouze řapíkaté, horní téměř přisedlé, jednotlivé lístky eliptické až podlouhlé, 1,5–6 cm dlouhé, 1–2 cm široké, na líci lysé, na rubu olysalé až přitiskle chlupaté, krátce pilovitě zubaté. Květenstvím je kulovitá až vejcovitá hlávka, 15–30 mm dlouhá, dlouze stopkatá. Jednotlivé květy jsou 8–11 mm dlouhé, krátce stopkaté, bílé až nažloutlé, kalich 10žilný, roztroušeně chlupatý, pavéza mnohem delší než křídla. Kvete od května do srpna. Plodem je lusk.
Trifolium montanumTrifolium montanum
Trifolium montanumTrifolium montanum
Fotografováno dne 7. 6. 2005 (Praha, Radotínské údolí) a 24. 6. 2006 (Bílé Karpaty, Čertoryje).