Syn.: Trifolium pannonicum auct. non Jacq.: Lumn.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Trifolium ochroleucon
Rozšíření: Druh je rozšířen v západní, střední a jižní Evropě. Na východ sahá jeho areál po Ukrajinu, Turecko a Írán, na jih zasahuje do severní Afriky (Alžírsko, Maroko). V ČR je častější v teplejších oblastech Moravy, dosti vzácně až roztroušeně jej najdeme také v severovýchodních, středních a východních Čechách, na zbytku území chybí.
Ekologie: Nejčastěji roste na sušších loukách a pastvinách, lesních okrajích a světlinách, přednostně na bazických substrátech.
Trifolium ochroleucon
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem. Lodyhy vystoupavé, 20–40 cm vysoké, na bázi odstále chlupaté. Listy typicky trojčetné, oboustranně odstále chlupaté, dolní dlouze řapíkaté, horní téměř přisedlé. Lístky s velmi krátkými řapíčky a hustými postranními žilkami, obvykle obloukem mírně ven zahnutými. Palisty dlouze šídlovité, téměř do poloviny srostlé s řapíkem. Květenství tvoří kulovitá až vejcovitá přisedlá hlávka; kalich je 10žilný, brvitý, s nestejnými cípy, koruna asi 15 mm dlouhá, bledě žlutá. Kvete od června do července, plodem jsou vejcovité lusky.
Trifolium ochroleuconTrifolium ochroleucon
Trifolium ochroleuconTrifolium ochroleucon
Ohrožení a ochrana: V ČR řazen mezi ohrožené druhy (C3).
Taxonomická poznámka: V některých zdrojích se uvádí jméno Trifolium ochroleucum Hudson, což je opravené původní jméno v dalších vydání Flora anglica, které je jazykově správnější.
Trifolium ochroleucon
Fotografováno dne 10. 7. 2010 (ve Velkých Karlovicích).