Syn.: Bobrovia polyphylla (C. A. Mey.) A. P. Khokhr., Lupinaster polyphyllus (C. A. Mey.) Latsch., Ursifolium polyphyllum (C. A. Mey.) Doweld
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Trifolium polyphyllum
Rozšíření: Druh západního Kavkazu, jeho areál se táhne od jihu evropského Ruska přes Gruzii až do severovýchodního Turecka.
Ekologie: Roste na alpínských loukách a pastvinách, ledovcových morénách, na kamenitých a skalnatých svazích. Kvete v průběhu července.
Trifolium polyphyllum
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou 4–15 cm dlouhou, lysou. Listy jsou řapíkaté, (5–)7(–9)četné, lístky jsou čárkovité až úzce kopinaté, 10–25 mm dlouhé a 2–5 mm široké, lysé. Květenství je terminální, 3–8květé; kalich je zvonkovitý, 10–13 mm dlouhý, lysý, kališní cípy jsou čárkovité, skoro stejně dlouhé; koruna je 15–25 mm dlouhá, růžová až nafialovělá nebo bělavá až nažloutlá, pavéza je vejčitá, křídla jsou kratší než pavéza a delší než člunek. Plodem je lusk, zhruba 1 cm dlouhý.
Trifolium polyphyllum
Trifolium polyphyllum
Trifolium polyphyllum
Trifolium polyphyllum
Fotografováno v červenci 1993 (Rusko, západ Velkého Kavkazu, masiv hory Fišt severně od Soči) a v červenci 1987 (Gruzie, Abcházie, okolí hory Gvandry).