Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Trifolium rubens
Rozšíření: Celkové rozšíření zasahuje od severovýchodního Španělska přes Francii, Německo, Polsko až po Ukrajinu. Na jihu přes střední Itálii a sever bývalé Jugoslávie až po rumunské Karpaty. U nás tento druh roste spíše vzácně, a to pouze v termofytiku a mezofytiku (např. Roudnicko, Český kras, Český ráj, Moravský kras, Haná, Bílé Karpaty).
Ekologie: Roste na výslunných stráních a mezích, v lesních lemech, na světlinách doubrav, převážně v pásmu pahorkatin. Výjimečně se pěstuje i pro okrasu. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina s dlouhými kořeny a plazivými oddenky. Lodyhy jsou přímé, 20–60(–100) cm vysoké, většinou jednoduché. Listy jsou lysé, řapíkaté, 3četné, eliptické až podlouhlé, na okraji pilovité. Květní hlávky jsou zprvu kulovité, později válcovitě protažené až do 7 cm délky. Jednotlivé kvítky jsou 15 mm dlouhé, přisedlé, trubka většinou lysá, barva květů je tmavě purpurová, vzácně i bílá. Plodem je lusk.
Ohrožení a ochrana: Jetel červenavý v posledních letech rychle mizí z řady historických lokalit, proto je řazen k ohroženým druhům naší květeny (C3).
Trifolium rubensTrifolium rubens
Fotografováno dne 25. 6. 2005 (Bílé Karpaty, Čertoryje).