Syn.: Amoria spumosa (L.) Roskov, Mistyllus spumosus (L.) C. Presl, Mistyllus spumosus (L.) Bobrov
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Trifolium spumosum
Rozšíření: Pochází ze Středozemí a z Blízkého východu. V Evropě roste na Pyrenejském poloostrově, ve Francii i Itálii, v zemích při Jaderském moři, v Bulharsku i Řecku, jakož i na většině ostrovů. V severní Africe se vyskytuje v Maroku, Alžírsku a Tunisku, kromě toho na Kanárských ostrovech. Dále roste v Turecku, Sýrii, Libanonu, Izraeli a zřejmě i v Jordánsku, dále v Iráku, Íránu, Arménii a Ázerbájdžánu. Zavlečení bylo zaznamenáno v Anglii.
Ekologie: Roste na vlhkých polích, úhorech, travnatých ruderálních místech a na okrajích cest, vystupuje do nadmořské výšky asi 700 m.
Trifolium spumosum
Popis: Jednoletá, 10–40(–70) cm vysoká bylina; lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, lysé. Listy jsou střídavé, trojčetné; lístky jsou obvejčité až kosníkovité, 1–2,5(–3,5) cm dlouhé, pilovité, na vrcholu uťaté nebo tupé; palisty jsou vejčité, na vrcholu hrotité. Květenství je vejcovitý až kulovitý strboul o průměru 1–2,5(–3,5) cm; kalich je trubkovitý, 20žilný, síťnatě žilkovaný, za plodu nafouklý; koruna je 1–2,5 cm dlouhá, načervenalá až nachová. Plody jsou 1–4semenné, nepukavé (mají charakter nažky), ukryté ve vytrvalém kalichu.
Trifolium spumosum
Trifolium spumosum
Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 5. 2011 (Turecko, pohoří Taurus, Akseki).