Syn.: Trifolium incanum C. Presl, Trifolium tenuiflorum Ten.
Česká jména: jetel žíhaný (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: ďatelina pruhovaná (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Trifolium striatum
Rozšíření: Roste ostrůvkovitě v západní, střední, východní a jižní Evropě, přes balkánské země zasahuje do Turecka, na Krym, do Iráku, severního Íránu a předhůří Kavkazu. Ve Středozemním moři roste na Baleárských ostrovech, na Korsice, Sardinii, Sicílii a na Kypru. Zasahuje na sever Afriky do Alžírska, Tuniska a Maroka. Vyskytuje se i na Kanárských ostrovech a na Madeiře. Zavlečený je na Azorských ostrovech, na východním i západním pobřeží USA, ve středním Chile, na jihozápadě i jihovýchodě Austrálie, v Tasmánii a na Novém Zélandu. U nás vzácně v termofytiku a mezofytiku středních a západních Čech, jinde velmi vzácně nebo zcela chybí. Na Moravě častěji jen v okolí Znojma.
Ekologie: Výslunné suché travnaté písčité až kamenité stráně, pastviny, sešlapávané travnaté plochy, okraje cest a polí především na nevápnitých půdách. Snáší zasolení. Kvete od května do srpna.
Trifolium striatum
Popis: Jednoleté nebo dvouleté, měkce chlupaté byliny s tenkým kořenem. Lodyhy jsou jednotlivé a přímé nebo četné a pak vystoupavé nebo rozprostřené, 5–30 cm vysoké, chudě větvené. Dolní listy dlouze řapíkaté, horní s řapíkem krátkým až téměř přisedlé. Hlávky jsou vejcovité, později až válcovité, na lodyhách a větvích zdánlivě koncové, většinou přisedlé, zčásti zakryté rozšířenými palisty podpůrných listů. Květy jsou drobné, přisedlé, kališní trubka je za plodu nafouklá, koruny jsou drobné, světle růžové, červeně žilkované, velmi dlouho vytrvávající. Plodem je elipsoidní lusk obsahující jediné semeno.
Záměny: Z malokvětých jetelů přichází v úvahu záměna s hojným jetelem rolním (Trifolium arvense), který roste na podobných stanovištích a liší se především stopkatými květenstvími.
Ohrožení a ochrana: Jetel žíhaný patří ke kriticky ohroženým druhům rostlin ČR (C1t). Na Slovensku je řazen k druhům zranitelným (VU), je zde navíc chráněn zákonem (§).
Trifolium striatumTrifolium striatum
Trifolium striatum
Trifolium striatum
Fotografováno dne 4. 6. 2012 (Praha).