Syn.: Triglochin bulbosa subsp. laxiflora (Guss.) Rouy
Čeleď: Juncaginaceae L. C. M. Richard – bařičkovité
Triglochin laxiflora
Rozšíření: Mediteránní druh, roste převážně v západní části Středozemí od Portugalska po jižní Itálii, ale zasahuje také do Řecka, v severní Africe se vyskytuje od Maroka po Libyi.
Ekologie: Provází mokřady, nevyhýbá se ani zasoleným půdám, ale lze jej nalézt i v porostech borovice halepské (Pinus halepensis). Kvete na podzim.
Triglochin laxiflora
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 3–10(–30) cm, v zemi s vejcovitou, až 2 cm dlouhou hlízkou, pokrytou vláknitě rozpadavým obalem. Listy jsou pouze přízemní, čárkovité, 3–10 cm dlouhé a 1–2 mm široké, dole trojboké, nahoře žlábkovité. Květenství tvoří rozvolněný, (1,5–)4–7 cm dlouhý hrozen na vrcholu stvolu s (4–)10–20(–36) květy; květní stopky jsou 1–1,5 mm dlouhé, s 2 nepatrnými listenci; květy jsou drobné, 3četné; okvětní lístky jsou blanité, 1–2,5 mm dlouhé, zelenavé; tyčinek je 6; pestík srůstá z 3 plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou přímé, 6–7 mm dlouhé, přitisklé k vřeteni květenství.
Poznámka: Blízce příbuzným taxonem je Triglochin barrelieri, která má delší stopky květů a plodů, plody jsou spíše rozestálé. Význačným znakem ovšem je, že kvete na jaře.
Triglochin laxiflora
Triglochin laxifloraTriglochin laxiflora
Triglochin laxifloraTriglochin laxiflora
Fotografováno dne 19. 9. 2014 (Itálie, Apulie, Porto Selvaggio).