Syn.: Trillium rhomboideum var. grandiflorum Michx.
Česká jména: trojatek (Presl 1846), trojčetka (Sekerka 2013)
Čeleď: Melanthiaceae Batsch – kýchavicovité

Trillium grandiflorum

Rozšíření: Jihovýchodní Kanada a severovýchod USA – od jižního Quebecu po sever státu Georgia, na západ areál zasahuje až po Illinois a Minnesotu.

Ekologie: Roste v listnatých nebo smíšených lesích, v záplavových oblastech, podél silnic, v nadmořských výškách od 20 až do 700 m. Kvete od dubna do června.

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem. Stonky po (1–)2–3(– i více), v průřezu okrouhlé, 15–30 cm vysoké, lysé. Listům podobné listeny v trojčetných přeslenech, přisedlé nebo jen velmi krátce řapíkaté, zelené s jemně nahnědlým okrajem, vejčité, 12–20 × 8–15 cm. Květ je stopkatý, nevonný, kališní lístky jsou kopinaté, ploché, rozložené, zelené, 20–55 × 12–23 mm, celokrajné, korunní lístky na bázi přímé, nad středem dozadu zahnuté, bílé nebo vzácně i růžové, tyčinky většinou rovné, 9–27 mm, nitky bílé, mnohem kratší než prašníky, které jsou žluté, 5–16 mm dlouhé, pukají introrzně. Plodem je bobule, 12–16 mm dlouhá.
Druh je poměrně variabilní, objevují se exempláře se zelenými pruhy na korunních lístcích nebo se zmnoženými korunními lístky i listeny (4–30).

Ohrožení a ochrana: Ve státech Maine a New York patří k ohroženým druhům.

Poznámka: S oblibou v zahradách pěstovaný druh. Je symbolickou rostlinou kanadské provincie Ontario.

Trillium grandiflorum
Trillium grandiflorum
Trillium grandiflorum
Trillium grandiflorum
Trillium grandiflorum
Trillium grandiflorum

Fotografováno dne 13. 4. 2013 (rostliny pocházejí z kultury – Česko, Čechy).