Syn.: Esdra sessilis (L.) Salisb., nom. inval., Phyllantherum sessile (L.) Nieuwl.
Česká jména: trojatek (Presl 1846), trojčetka (Sekerka 2013)
Čeleď: Melanthiaceae Batsch – kýchavicovité

Trillium sessile

Rozšíření: Severovýchod USA, od státu New York po sever Alabamy, od Virginie po východní Kansas.

Ekologie: Roste v lesích, v zaplavovaných oblastech a na březích řek, na vápnitých a méně úrodných půdách, v nadmořských výškách od 100 do 300 m. Kvete od března do května.

Popis: Vytrvalá bylina s horizontálním oddenkem. Stonky po 1–3, v průřezu okrouhlé, 8–25 cm vysoké, lysé. Listeny stojí na stonku poměrně vysoko v trojčetném přeslenu, jsou přisedlé, skoro okrouhlé, 4–10 × 2–8 cm, zelené až modrozelené, skvrnité. Květ je přisedlý, přímý, ostře vonný, kališní lístky 3, kopinaté až obkopinaté, 9–35 × 4–8 mm, celokrajné, zelené s nepravidelnými nahnědlými pruhy, korunní lístky 3, přímé, obkopinaté až eliptické, 17–35 × 7–20 mm, kaštanově hnědé, zelené nebo žlutozelené, nezkroucené, celokrajné. Tyčinky jsou rovné, 10–23 mm, nitky červenofialové, 2–5 mm, prašníky přímé, šedofialové, 9–16 mm, spojidla fialově hnědá, přesahující o 2–5 mm prašné váčky. Plodem je bobule.

Ohrožení a ochrana: Druh je hodnocen jako ohrožený ve státech Michigan a New York.

Využití: Trillium sessile (podobně jako další druhy tohoto rodu) je velmi populární zahradní rostlinou, vysazuje se ve všech mírných oblastech světa.

Poznámka: Tento rod zahrnuje asi 43 druhů, které se vyskytují v Severní Americe a Asii. Druhová identifikace je poměrně složitá, současný klíč je velmi nepřehledný a snad až zbytečně komplikovaný, navíc není ani zcela jisté, zda všechny taxony tohoto rodu je nutné klasifikovat v ranku druhu. Rod by rozhodně zasluhoval revizi.

Trillium sessileTrillium sessile
Trillium sessile
Trillium sessile
Trillium sessile
Trillium sessile

Fotografováno dne 16. 4. 2011 (Česko, Brno, Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity).