Syn.: Cipura martinicensis (Jacq.) Kunth, Cipura semiaperta Heynh., Ferraria lurida Salisb., Iris martinicensis Jacq., Lansbergia caracasana de Vriese, Lansbergia martinicensis (Jacq.) Baker, Lansbergia meridensis Klatt, Marica martinicensis (Jacq.) Ker Gawl., Poarchon fluminensis Allemão, Remaclea funebris C. Morren, Sisyrinchium fluminense Vell., Trimezia caracasana (de Vriese) Benth. et Hook. f. ex B. D. Jacks., Trimezia meridensis Herb., Tritonia riparia Cordem., Vieusseuxia martinicensis (Jacq.) DC., Xanthocromyon herbertii H. Karst.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Trimezia martinicensis
Rozšíření: Druh pochází z Karibiku a z karibského pobřeží Jižní Ameriky, podle brazilské literatury se vyskytuje jako původní dokonce i ve vnitrozemském státě Goiás, stejně jako na skoro celém atlantickém pobřeží Brazílie. Naturalizován na Havaji, pěstován v mnoha tropických a subtropických oblastech. Celý rod zahrnuje asi 20 druhů vyskytujících se v Jižní a Střední Americe, včetně karibských ostrovů.
Ekologie: Roste v tropických střídavě vlhkých lesích, na stanovištích vlhkých a zastíněných, většinou v listovém opadu.
Trimezia martinicensis
Popis: Vytrvalá, stálezelená bylina s krátkými oddenky, dorůstá výšky až 80 cm. Vějířovitě vyrůstající mečovité listy jsou dlouhé až 80 cm, široké 1–4 cm, zašpičatělé. Květy na konci přímých a oblých stonků mají průměr asi 5 cm, jsou 6četné, 3 korunní lístky vnější jsou větší, 3 vnitřní menší, všechny žluté s bronzově hnědými skvrnami u báze. Čnělka ve středu květu je žlutá, plochá, trojdílně rozeklaná, s nenápadnými bliznami. Květ vydrží pouze jeden den. Plodem je obvejcovitá tobolka, až 3 cm dlouhá. Po odkvětu se na stonku vyvine dceřiná rostlinka a od ní povyroste další část stonku s dalším květenstvím. Postupně se pak prodlužující stonek vahou dceřiných rostlinek skloní k zemi a nové exempláře zakoření nedaleko mateřské rostliny.
Trimezia martinicensis
Záměny: Rod Trimezia je velmi blízce příbuzný rodům Cypella, Cipura a především Neomarica. Trimezia má – na rozdíl od plochých stonků druhů rodu Neomarica – oblé stonky.
Využití: Jako okrasná rostlina se pěstuje v zahradách a parcích tropických a subtropických zemí, jako kontejnerová rostlina v mírném pásmu.
Trimezia martinicensis
Trimezia martinicensis
Fotografováno dne 26. 3. 2011 (Vietnam, Hoi An).