Syn.: Callisia grandiflora Donn. Sm., Donnellia grandiflora (Donn. Sm.) C. B. Clarke, Neodonnellia grandiflora (Donn. Sm.) Rose
Čeleď: Commelinaceae R. Br. – křížatkovité
Tripogandra grandiflora
Rozšíření: Endemit nevelkého území ve Střední Americe: roste v mexických státech Tamaulipas, Chiapas a Yucatán, dále v Belize a Guatemale.
Ekologie: Roste ve vlhkých tropických stálezelených lesích, především v okolí zastíněných skalek, do nadmořské výšky 1500 m.
Tripogandra grandiflora
Popis: Vytrvalá popínavá bylina; lodyha dorůstá délky 3 m i více, je větvená, kolénkatá, 4–8 mm v průměru. Listy jsou střídavé, dvouřadé, přisedlé, eliptické až kopinaté, 5,5–12 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, lysé, jen na bázi brvité, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté; listové pochvy brvité. Květenství je koncová lata s křivolakým vřetenem; z paždí 1–5 cm dlouhých listenů vyrůstají na stopkách až 4 cm dlouhých 5–9květé okolíky; květy jsou 3četné; kališní lístky jsou bylinné, vejčité, 5–7 mm dlouhé, zelené; korunní lístky jsou vejčité, 9–10 mm dlouhé, sněhově bílé, tupé; 3 fertilní tyčinky jsou 3,5–7 mm dlouhé, dlouze bíle chlupaté, 3 vnitřní představují staminodia; svrchní semeník nese hlavatou bliznu. Plodem je vejcovitá tobolka 5–6 mm dlouhá, obvykle obsahuje 2 semena v každém pouzdře.
Tripogandra grandiflora
Tripogandra grandiflora
Tripogandra grandiflora
Tripogandra grandiflora
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 2. 2015 (Guatemala, Semuc Champey).