Syn.: Platynema laurifolium Wight et Arn., Tristellateia australis A. Rich., Tristellateia malintana Blanco, Tristellateia novaeguineensis Blume ex A. Juss.
Čeleď: Malpighiaceae Juss. – mamarovité
Tristellateia australasiae
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, severovýchodní Austrálie a některých západopacifických ostrovů. Na severu zasahuje až do Barmy, Thajska, Vietnamu a na jih Tchaj-wanu, přes Filipíny a Indonésii se dále areál stáčí na Papuu-Novou Guineu, Bismarckovo souostroví a na sever australského Queenslandu, v Tichém oceánu proniká na Novou Kaledonii a na některé mikronéské ostrovy. Bývá s oblibou pěstován v zahradách a parcích, odkud může i zplaňovat, byl tak zavlečen například do Indie nebo Francouzské Polynésie.
Ekologie: Roste v tropických lesích a křovinách, objevuje se i v okolí lidských sídel a zahrad.
Tristellateia australasiae
Popis: Dřevitá liána dorůstající délky až okolo 10 m, obvykle je lysá. Listy jsou vstřícné nebo vyrůstají v přeslenech po 3, řapík je 1–1,5 cm dlouhý, listová čepel je vejčitá, 6–12 cm dlouhá a 4–7 cm široká, kožovitá, na bázi srdčitá nebo zaokrouhlená, po okraji mírně zvlněná, na vrcholu špičatá, po obou stranách lysá; listeny jsou 2, čárkovité až kopinaté, asi 1 mm dlouhé, špičaté. Květenství jsou terminální nebo úžlabní hrozny, květy dosahují v průměru 2–2,5 cm; kališních lístků je 5, jsou trojúhelníkovité, jen asi 3 mm dlouhé; korunních lístků je také 5, jsou úzce vejčité, na bázi uťaté až střelovité, nehetnaté, 8–13 mm dlouhé a 5–6 mm široké, žluté, lysé; tyčinek je 10, z nichž 5 je kratších, čnělka je 1. Plod charakteru křídlaté nažky dosahuje průměru 1–2 cm.
Poznámka: K rodu Tristellateia je v současnosti započítáváno 21 druhů, které se vyskytují v tropech východní polokoule, především na Madagaskaru, kde roste 19 zástupců tohoto rodu, všechny jsou zdejšími endemity. Jeden druh najdeme také v tropické východní Africe (Tristellateia africana), v jihovýchodní Asii, Austrálii a Tichomoří pak rovněž jen druh jediný – zde představovaný.
Tristellateia australasiae
Tristellateia australasiae
Tristellateia australasiae
Tristellateia australasiae
Tristellateia australasiae
Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 2. 2018 (Barma, Pagan).