Syn.: Melastoma virusanum (Juss.) D. Don, Osbeckia virusana (Juss.) Baill., Tristemma acuminatum A. Fern. et R. Fern., Tristemma angolense Gilg, Tristemma fruticulosum Gilg, Tristemma grandifolium Gilg, Tristemma incompletum R. Br., Tristemma kassneranum Kraenzl., Tristemma quadriannulatum De Wild., Tristemma schumacheri var. grandifolium Cogn., Tristemma virusanum Juss.
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité

Tristemma mauritianum
Rozšíření: Druh tropické Afriky s areálem táhnoucím se od Senegalu přes Gabon, Kongo a jižní Etiopii až po Mosambik, Komory a východní Madagaskar. Byl zavlečen i na ostrov Réunion a do australského Queenslandu.
Ekologie: Roste ve vlhkých tropických lesích a jejich lemech, v mokřinách, na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Tristemma mauritianum
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř vysoký 80–150 cm, s větvemi hranatými, křídlatými a chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, 6–15 cm dlouhé a 3–9 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté, chlupaté, žilnatina je souběžná, s 5–7 žilkami. Květenství tvoří 5–15květá hlávka, která je podepřena listům podobnými listeny; květy jsou 5četné; kalich je lysý, kališní cípy jsou asi 4 mm dlouhé, trojúhelníkovité; korunní lístky jsou 7–9 mm dlouhé, obvejčité, růžové; tyčinek je 10 a jsou zhruba stejně dlouhé. Plodem je vejcovitá bobule s patrnými zbytky kališních cípů, která je až 16 mm dlouhá, ve zralosti červená.
Využití: Listy rostliny jsou používány v tradiční africké medicíně.
Tristemma mauritianum
Tristemma mauritianum
Tristemma mauritianum
Tristemma mauritianum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo).