Syn.: Exohebea lata (L. Bolus) R. C. Foster, Hebea lata L. Bolus
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Tritoniopsis lata
Rozšíření: Rod Tritoniopsis je endemickým v jižní Africe, v Kapské floristické provincii, čítá asi 24 druhů. Druh Tritoniopsis lata je rozšířen na jihozápadě provincie Western Cape.
Ekologie: Roste na svazích pískovcových hor v křovinaté formaci fynbos, v oblastech se zimními dešti. Druh kvete v únoru až květnu, často v době, kdy fynbos zachvacují požáry.
Tritoniopsis lata
Popis: Vytrvalá hlíznatá rostlina rostoucí z kulovité hlízy s vláknitým obalem. Lodyha je 15–30 cm vysoká, nevětvená, bazální listy v počtu 1–3 jsou mečovité, dlouhé a úzké, zasychají ještě před rozkvětem, lodyžních listů je 3–5, jsou menší. Květy jsou uspořádány spirálovitě v terminálním hroznu, v paždí hnědavých listenů, jsou 6četné, okvětní lístky jsou obkopinaté, růžové s tmavšími a světlejšími znaky, tyčinky jsou zaklenuté pod horními okvětními lístky, čnělka je roztrojená.
Poznámka: Jméno Tritoniopsis je složeno z původem řeckého slova Tritonia a koncovky –opsis. Tritonie jsou rostliny, jejichž okvětí je údajně podobné mořským lasturám. Věc se má totiž tak, že řecký bůh Triton, syn boha moře Poseidona a jeho manželky Amfitrity, rád kromě otcova trojzubce u sebe nosíval ještě také mořskou lasturu, na kterou při rozličných kratochvílích v otcově družině hojně troubíval. Odtud tedy ona lastura s jeho jménem. A koncovka –opsis označuje podobnost. Takže máme tady rostlinu podobnou druhům z rodu Tritonia. Se slavným hudebním tritónem, řečeným diabolus in musica (jinak úplně obyčejnou zvětšenou kvartou), tedy Tritoniopsis nemá podobného zhola nic.
Tritoniopsis lataTritoniopsis lata
Tritoniopsis lata
Fotografováno dne 19. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Pringle Bay).