TROLLIUS DSCHUNGARICUS Regel – upolín džungarský / žltohlav

Syn.: Trollius europaeus var. songoricus Regel
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Trollius dschungaricus

Rozšíření: Hory Střední Asie, vyskytuje se především v pohoří Ťan-šan, jeho areál zasahuje do východního Uzbekistánu, jihovýchodního Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a čínské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Ekologie: Roste na horských loukách a pastvinách, na travnatých svazích i v horských lesích a jejich lemech, v nadmořských výškách od 1800 až do 3800 m. Kvete od července do srpna.

Trollius dschungaricus

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou jednoduchou, 10–15 cm dlouhou, později v době plodu se prodlužující na 50–70 cm. Přízemní listy v počtu 3–7, řapíkaté, listové čepele jsou v obrysu skoro okrouhlé, dlanitě zpeřené, 1,5–4,5 cm dlouhé a 2–7,5 cm široké, na bázi srdčité, střední úkrojek je široce eliptický až obvejčitý, trojlaločný, na okraji nepravidelně zubatý, postranní úkrojky jsou většinou jen dvoulaločné; lodyžní listy jsou 2–3, podobné listům bazálním. Květy jsou terminální, jednotlivé, někdy po 2–3, dosahují průměru 3–5,4 cm; květní stopka je asi 5 cm dlouhá, za plodu se prodlužuje až na 15 cm; kališních lístků je 8–13, jsou obvejčité, 15–26 mm dlouhé a 8–16 mm široké, žluté nebo oranžovožluté, na vrcholu zaokrouhlené; korunní lístky jsou čárkovité nebo kopisťovité, kratší než tyčinky, 7–8 mm dlouhé a asi 1 mm široké; tyčinky jsou až 14 mm dlouhé. Plody jsou měchýřky, které jsou 10–12 mm dlouhé.

Trollius dschungaricus
Trollius dschungaricus

Fotografováno v létě 1989 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, rozvodí řek Tekes a Sary Džas).