TROPAEOLUM EMARGINATUM Turcz. – lichořeřišnice / kapucínka

Čeleď: Tropaeolaceae DC. – lichořeřišnicovité
Tropaeolum emarginatum
Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky – od jihu Mexika přes Kostariku po Kolumbii.
Ekologie: Roste v tropických mlžných lesích a jejich lemech, v nadmořských výškách zhruba od 1200 do 1400 m. Kvete od ledna do května.
Popis: Jednoletá bylinná liána, až 8 m dlouhá, lysá nebo někdy na řapících řídce chlupatá. Listy jsou střídavé, řapíky 5–9 cm dlouhé, čepele jsou štítnaté, skoro okrouhlé, 3–6 cm dlouhé a 4–7 cm široké, mělce 5laločnaté, se 3 hlavními žilkami, postranní žilky jsou větvené. Květy jsou jednotlivé, vyrůstají v úžlabí listů, květní stopky jsou 5–9 cm dlouhé; kališní lístky jsou 9–10 mm dlouhé, červené až žlutozelené, ostruha je 20–25 mm dlouhá; korunní lístky jsou žluté, zubaté a na vrcholu dlouze brvité, horní klínovité až kopisťovité, 8–9 mm dlouhé, často s nachovou skvrnou, dolní 10–11 mm dlouhé, neskvrnité. Plodem je tobolka, 5–6 mm dlouhá.
Záměny Částí literatury (např. Flora Mesoamericana) je tato lichořeřišnice ztotožňována s dalším středoamerickým druhem Tropaeolum moritzianum. Morfologická rozdílnost obou druhů by měla být zřetelná na listech i květech – T. moritzianum má mít na rozdíl od popisovaného druhu 5 hlavních žilek, přičemž tři tyto střední žilky by neměly být rozvětvené, na květech by pak měly být báze spodních korunních lístků stejně brvité jako u horních lístků, zatímco T. emarginatum má mít báze spodních korunních lístků nebrvité. Tyto znaky se však údajně navzájem prolínají a druhy nelze vždy jednoznačně od sebe oddělit. Vzhledem k tomu, že podoba listů na našich fotografiích dosti jednoznačně odpovídá druhu Tropaeolum emarginatum, nezdráháme se jej na tomto místě představit jako samostatný druh.
Tropaeolum emarginatum
Tropaeolum emarginatum
Tropaeolum emarginatum
Tropaeolum emarginatum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 2. 2014 (Kostarika, Cerro Chirripó).