Syn.: Cistus globularifolius Lam., Cistus nervosus Lam., Cistus plantaginifolius Salisb., Cistus tuberaria L., Helianthemon tuberarium St.-Lag., Helianthemum lignosum Sweet, Helianthemum tuberaria (L.) Mill., Tuberaria nervosa (Lam.) C. Vicioso, Tuberaria perennis Spach, Xolantha tuberaria (L.) M. J. Gallego, Muñoz Garm. et C. Navarro
Čeleď: Cistaceae Juss. – cistovité
Tuberaria lignosa
Rozšíření: Roste v západní části Středozemí. Druh je znám z Itálie (včetně Sardinie a Sicílie), Francie (včetně Korsiky), Španělska (včetně Baleár) a Portugalska, dále ze severní Afriky z Maroka, Alžírska a Tuniska. Roste taky na Kanárských ostrovech.
Ekologie: Roste v macchii a řídkých nízkých lesích, převážně na kyselých půdách, na stanovištích od hladiny moře do nadmořských výšek 600(–1200) m.
Tuberaria lignosa
Popis: Vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů, dorůstající výšky až 40 cm. Listy jsou vstřícné, postrádají palisty, bazální tvoří růžici a jsou obkopinaté až kopisťovité, (3–)5–7(–8,5) cm dlouhé a 1–1,5(–2,5) cm široké, šedavé, hustě pokryté hvězdovitými chlupy, celokrajné, na bázi zúžené, na vrcholu špičaté, převážně s 3 obloukovitými žilkami; lodyžní listy mnohem menší. Květenství tvoří volné vijany; stopky květní jsou lysé, 1–2,5 cm dlouhé; kališní lístky jsou volné, nestejné, 2 vnější jsou čárkovité, 4–6 mm dlouhé, 3 vnitřní jsou vejčitě kopinaté, 9–15 mm dlouhé; 5 korunních lístků je volných, 10–15 mm dlouhých, žlutých; tyčinky jsou početné, žluté; semeník je jednopouzdrý, blizna hlavatá. Plody jsou tobolky 6,5–7,5 mm dlouhé, na vrcholu brvité, otevírají se 3 chlopněmi.
Tuberaria lignosa
Tuberaria lignosa
Fotografováno dne 9. 5. 2009 (Francie, Esterel: Theoule-sur-Mer).