Syn.: Omentaria cepacea Salisb., nom. inval., Omentaria violacea (Harv.) Kuntze
Česká jména: věncolusk (Těšitel 1927)
Čeleď: Alliaceae C. Agardh – česnekovité; Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité
Tulbaghia violacea
Rozšíření: Druh pochází z jižní Afriky, roste v jihoafrických provinciích Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Transvaal, Limpopo, objevuje se i v Zimbabwe. V jižní Africe se vyskytuje několik desítek druhů rodu Tulbaghia.
Ekologie: Roste na skalnatých stráních a pastvinách. Dá se snadno pěstovat na lehkých písčitých půdách nejlépe na plném slunci; snáší mírné mrazy až do -7 °C. Kvete od začátku léta až do pozdního podzimu.
Tulbaghia violacea
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina vyrůstající z objemného hlízovitého podzemního oddenku. Jednotlivé rostliny mají 4–9 přízemních přímých čárkovitých listů, asi 35 cm dlouhých a 1,2 cm širokých. Ze středu růžice listů vyrůstá jeden asi 60 cm dlouhý stvol. Květenstvím je okolík 8–20 fialově růžových až fialových květů o průměru 2 cm, toulec se skládá ze dvou blanitých listenů, květy jsou trubkovité, se šesti rozloženými okvětními lístky. Listy a oddenky voní po česneku, ale květy voní sladce, podobně jako hyacinty. Plodem jsou tobolky se zploštělými tvrdými černými semeny.
Využití: Je to i u nás oblíbená kontejnerová rostlina, v mírně temperovaných sklenících dokáže kvést až dlouho do zimy. V teplejších zemích je vysazovaná na lemy záhonů a na skalky. Pěstují se i kultivary s většími květy a panašovanými listy. Oddenky i listy jsou jedlé a mohou být použity jako česnek, jsou velmi vhodné na zdobení pokrmů, do pomazánek a salátů. V Africe se odvar z oddenků užívá k léčbě kašle, nachlazení, plicní tuberkulózy a proti střevním parazitům, listy k léčbě rakoviny jícnu. Zuluové používali hlízy jako afrodisiakum. Vůně drcených listů odpuzuje blechy, klíšťata a komáry, je možné je použít jako repelent. V poslední době bylo prokázáno, že výtažky z T. violacea mají in vitro androgenní a protirakovinné vlastnosti a vykazují antitrombotické aktivity, které byly vyšší než v česneku.
Poznámka: V anglicky mluvících zemích má druh obecné jméno „society garlic – společenský česnek“. Pojmenování vychází z toho, že i když chutná jako česnek, nezanechá česnekový pach v dechu.
Rod byl pojmenován po někdejším holandském guvernérovi jihoafrického Kapska R. Tulbaghovi (zemřel 1771).
Tulbaghia violacea
Tulbaghia violacea
Tulbaghia violacea
Tulbaghia violacea
Fotografovali Věra Svobodová, dne 14. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Lyon Arboretum); Vít Grulich, dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Outshoorn, Buttelsdrift).