Syn.: Liriactis albiflora Raf., Tulipa aitchisonii A. D. Hall, Tulipa chitralensis A. D. Hall, Tulipa chrysantha Boiss., Tulipa clusiana var. chrysantha (A. D. Hall) Sealy, Tulipa clusiana var. rubroalba (Brot.) Nyman, Tulipa clusiana var. stellata (Hook.) Regel, Tulipa fernandezii Blatt., Tulipa greywilsonii Rech. f., Tulipa hafisii Bornm. et Gauba, Tulipa hispanica Willd. ex Schult. et Schult. f., Tulipa leichtlinii Regel, Tulipa oreophila Rech. f., Tulipa porphyreochrysantha Blatt., Tulipa praecox Cav., Tulipa rubroalba Brot., Tulipa stellata Hook., Tulipa stellata var. chrysantha A. D. Hall, Tulipa undulata Jacquem. ex Baker
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité

Tulipa stellata chrysantha

Tulipa clusiana

Rozšíření: Íránsko-turanský, značně polymorfní druh, který se vyskytuje v severním Iráku, Íránu, Afghánistánu a v pákistánské části Západního Himálaje. Byl zavlečen také do jižní Evropy, Tuniska a Turecka. Žlutá forma T. clusiana, která byla popsána jako var. chrysantha (na našich snímcích) je nejspíš kultivarem.

Ekologie: Roste na horských svazích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 3500 m. Sekundárně se objevuje v okolí lidských sídel a zemědělských ploch, je pěstován v zahradách. Kvete od března do května.

Popis: Geofyt s kulovitě vejcovitou cibulkou, 17–25 mm dlouhou. Podzemní část lodyhy je 6–15(–19) cm dlouhá, nadzemní 18–30 cm dlouhá, lysá. Listy vyrůstají po 3–5, jsou střídavé, šedozelené, čárkovité, špičaté až zašpičatělé, lysé, spodní list je 20–28 cm dlouhý a 0,7–1,3 cm široký. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou zvonkovité, bílé s nachovou nebo žlutou skvrnou, anebo žluté a vně červené až nafialovělé, vnější okvětní lístky jsou eliptické, 32–52 mm dlouhé, špičaté, vnitřní lístky jsou obvejčité, 27–42 mm dlouhé, tupé. Nitky jsou nachové, lysé, prašníky 6–9 mm dlouhé, nachové, pyl je nachový nebo žlutý. Plodem je tobolka, 20–35 mm dlouhá.

Využití: V zahradách tento druh vyžaduje spíše sušší a slunné podmínky. Jinak je celkem nenáročný. Pro svou dekorativnost je tento druh velice vhodný do skalek.
V Kašmíru jsou místními cibulky druhu Tulipa clusiana konzumovány jako zelenina.

Poznámka: Carolus Clusius, na nějž odkazuje druhové jméno, byl významný botanik 16. století.

Tulipa clusiana

Fotografováno dne 28. 4. 2004 (Česko, Praha, v kultuře).