Syn.: Tulipa pulvescens Willd., Tulipa repens Fisch. ex Sweet, Tulipa aximensis E. P. Perrier et Songeon, Tulipa etrusca Levier, Tulipa suaveolens sensu Hayek, non Roth, Tulipa planifolia Jord., Tulipa baldaccii Mattei, Tulipa fransoniana Parl., Tulipa variopicta Reboul, Tulipa platystigma Jord., Tulipa lurida Levier, Tulipa strangulata Reboul, Tulipa scabriscapa Fox-Strangw., Tulipa neglecta Reboul, Tulipa billietiana Jord., Tulipa bonarotiana Reboul, Tulipa scythica Klokov et Zoz, Tulipa segusiana E. P. Perrier et Songeon, Tulipa connivens Levier, Tulipa sommieri Levier, Tulipa spathulata Bertol., Tulipa passeriniana Levier, Tulipa perrieri Marj., Tulipa didieri Jord., Tulipa mauriana Jord. et Fourr., Tulipa mauritiana Jord.
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Tulipa ×gesnerana
Rozšíření: Jméno Tulipa ×gesnerana se vztahuje na komplex často pěstovaných kultivarů zahradních tulipánů. Jejich původ lze pravděpodobně hledat v jihozápadní a střední Asii. Od 16. století se pěstují také v evropských zahradách jako dekorativní trvalky, odtud občas i zplaňují.
Ekologie: Kulturní rostliny zahrad a parků. V Evropě se však objevují i v okolí lidských sídel, na mezích, rumištích a skládkách. Vykvétá od dubna do května.
Tulipa ×gesnerana
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulí, 30–50 cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá, lysá nebo i jemně pýřitá, listy (3–7) jsou podlouhle eliptické až kopinaté, až 30 cm dlouhé a 6 cm široké, šedozelené, na okraji zvlněné. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou většinou kalichovité, poupata jsou přímá, korunní lístky eliptické až obvejčité, ve zplanělých populacích jsou většinou červené nebo žluté, v kultuře se objevují i v četných barvách jiných, nitky tyčinek jsou lysé. Plodem je tobolka.
Poznámka: Jméno Tulipa gesneriana poprvé použil C. Linné pro tulipán původně popsaný švýcarským botanikem Konradem von Gesnerem – jednalo se o kulturní rostlinu přivezenou z Asie, v přírodě nebyla nikdy nalezena. Dodnes se toto vědecké jméno používá pro všechny zahradní kultivary tulipánů.
Tulipa ×gesneranaTulipa ×gesnerana
Tulipa ×gesnerana
Tulipa ×gesnerana
Fotografováno dne 25. 4. 2010 (zplanělé – Polabí, u Radimi) a 22. 4. 2007 (kultura – Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy, Průhonice).