TULIPA Greigii Group – tulipán skupina Greigii

Čeleď: Liliaceae – liliovité

Tulipa greigii

Rozšíření: Jako Tulipa Greigii Group jsou označovány všechny zahradní kultivary odvozené od botanického druhu Tulipa greigii, což je středoasijský druh, který se vyskytuje na jihovýchodě Kazachstánu, na východě Uzbekistánu, v Kyrgyzstánu, zasahuje i na sever Tádžikistánu. V evropské kultuře se objevuje v mnoha kultivarech i hybridech, ty jsou ostatně zachyceny i na našich snímcích. Jak je patrné z následující fotografie, mohou se u nás vyskytnout dokonce i ve volné krajině.

Ekologie: Botanický druh roste ve stepi na podhorských rovinách, ale i na svazích nižších horských poloh. Kultivary jsou vysazovány nejen do zahrad a parků, ale i do volné krajiny, do blízkosti lidských sídel a cest, mohly by se snad objevovat i na skládkách zahradního odpadu. Kvete od dubna do května.

Tulipa greigii

Popis: Tulipa greigii je geofyt s vejcovitou cibulkou, která dosahuje v průměru 2,5–4 cm. Lodyha je přímá, až 20 cm dlouhá. Listy vyrůstají po 3–4, nejnižší list je podlouhlý až eliptický, 3,5–8 cm široký, horní jsou užší, šedozelené, jemně brvité, s mnoha nafialovělými skvrnkami nebo pruhy. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou kalichovité, barevně značně variabilní, jejich okvětní lístky jsou 5–15 cm dlouhé, nazpět zahnuté vnější jsou vejčité, o málo kratší než obvejčité okvětní lístky vnitřní, špičaté, červené nebo oranžové, někdy žlutě naběhlé, na bázi s terčem sytě zeleným či černým se žlutým lemem; tyčinky jsou zhruba 3krát kratší než okvětní lístky, jejich nitky jsou lysé, žluté nebo načernalé, prašníky žluté, vzácně i fialové, 2krát delší než nitky. Plodem je tobolka, 4–6 cm dlouhá.
Společným znakem kultivarů ze skupiny Tulipa Greigii Group je fialová kresba na jinak šedozelených listech, v barvě květů dominuje na vnější straně okvětních lístků žlutá s načervenalým středem, eventuálně převládá oranžová nebo šarlatově červená. Kresba na listech se přenáší i na mezidruhové hybridy, na jejichž vzniku se podílely například druhy Tulipa fosteriana či Tulipa kaufmanniana. Pro všechny takové hybridy s pruhovanými listy je doporučeno označení Greig Hybrids.

Poznámka: Tento druh tulipánu byl pro vědu platně popsán teprve v roce 1873, avšak už v roce 1877 byl ceněným zahradním druhem i v Holandsku. Samuel Greig (Самуил Карлович Грейг), na nějž odkazuje druhové jméno, nebyl botanikem, ale ruským admirálem skotského původu.

Tulipa greigii
Tulipa greigiiTulipa greigii
Tulipa greigii
Tulipa greigii
Tulipa greigii

Fotografováno dne 30. 4. 2016 (Česko, Čechy, Panenský Týnec) a 7. 4. 2019 (Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).