TULIPA MONTANA Lindl. – tulipán

Syn.: Tulipa giselae Bornm., Tulipa montana var. maculata Regel, Tulipa wilsoniana Hoog
Čeleď: Liliaceae – liliovité

Tulipa montana

Rozšíření: Vyskytuje se v horách Íránu (na severu země od provincie Gílán na západě přes Mázandarán po Golestán na východě, na západě Íránu sestupuje po hřebenech pohoří Zagros od provincie Hamadán na severu až po Fárs na jihu), Iráku a Turkmenistánu. V Iráku a Íránu se objevuje i žlutokvětá varieta Tulipa montana var. chrysantha.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, na horských a subalpínských trávnících, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 3200 m. Kvete od dubna do května.

Popis: Geofyt s téměř kulovitou cibulkou, která dosahuje 2–3 cm v průměru. Lodyha je přímá, 10–20 cm dlouhá. Listy vyrůstají po 3–4, jsou úzce kopinaté, po okraji zvlněné a červeně naběhlé, jinak šedozelené. Květy vyrůstají jednotlivě, okvětní lístky jsou šarlatově červené, někdy i žluté (u var. chrysantha), na bázi s malým černým terčem, vnější okvětní lístky mají na vrcholu nasazenou krátkou špičku; nitky tyčinek jsou nachové, prašníky žluté. Plodem je tobolka, 3,2–4 cm dlouhá.

Využití: Pěstuje se také v evropských zahradách, není však tak běžný, jako jiné botanické druhy tulipánů (např. Tulipa linifolia, T. humilis, T. urumiensis aj.).

Tulipa montana
Tulipa montana
Tulipa montana

Fotografováno ve dnech 23. a 28. 4. 2003 (Česko, Brno, v kultuře).