Syn.: Tulipa australis Link, Tulipa sylvestris subsp. celsiana (DC.) Hayek, Tulipa celsiana DC., Tulipa tricolor Ledeb., Tulipa biebersteiniana Schult. f., Tulipa alpestris Jord., Tulipa australis subsp. celsiana (DC.) Hayek
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Tulipa sylvestris subsp. australis
Rozšíření: Tento poddruh se vyskytuje téměř v celém areálu druhu – tedy především v mediteránní, submediteránní a atlantské Evropě a severní Africe. V centrální části Středozemí (jih Itálie) však chybí. U nás zřejmě neroste, tento druh u nás zastupuje jen jeho nominátní subspecie, tedy Tulipa sylvestris subsp. sylvestris.
Ekologie: Roste na horských loukách a pastvinách, na kamenitých stráních a svazích, stoupá z pásma hor až do subalpínského stupně, do nadmořské výšky okolo 2400 m.
Tulipa sylvestris subsp. australis
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou, 8–45 cm vysoká, stonek je přímý, jeho průměr není větší než 2 mm, listy jsou 2–3(–4), úzce kopinaté až čárkovité, žlábkovité, dolní list je méně než 2 cm široký, květy jsou obvykle jednotlivé (vzácně po 2), 3–6 cm v průměru, jsou žluté, vnější okvětní lístky mají špičaté, 20–35(–37) × 4,5–9 mm, na vnější straně růžové až karmínově červené, vnitřní lístky 21–36(–38) × 6–16 mm, žluté, jen s úzkou červenou linkou. Kvete od března do května, ve vyšších polohách až do června. Plodem je tobolka.
Záměny: Od nominátního poddruhu se odlišuje především červeně zbarvenými vnějšími okvětními lístky, nominátní poddruh je má občas nazelenalé, většinou jen žluté.
Tulipa sylvestris subsp. australisTulipa sylvestris subsp. australis
Tulipa sylvestris subsp. australis
Fotografováno dne 25. 6. 2009 (Francie, Alpy, Přímořské Alpy, Col de la Lombarde a Col de Larche).