Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Teiidae
Syn.: Laacerta tupinambis Lacépède, 1788; Lacerta monitor Shaw et Nodder, 1790; Lacerta teguixin Linnaeus, 1758; Monitor americanus Goldfuss, 1820; Monitor meriani Blainville, 1816; Monitor teguixin Fitzinger, 1826; Podinema teguixin Wagler, 1830; Salvator nigropunctatus Duméril et Bibron, 1839; Seps marmoratus Laurenti, 1768; Teius monitor Wied, 1824; Teius nigropunctatus Gray, 1845; Teius teguexim Bates, 1864; Teius teguixin Gray, 1838; Tejus teguexin Dollo, 1884; Tejus tequexin Cope, 1885; Tupinambidibus daudini Ranzoni, 1836; Tupinambis monitor Daudin, 1802; Tupinambis nigropunctatus Spix, 1825; Tupinambis tegnixin Müller, 1912
Česká jména: teju žakruarú
Anglická jména: Common tegu, Black tegu, Golden tegu

Tupinambis teguixin, teju žakruarú
Tupinambis teguixin, teju žakruarú

Rozšíření: Žije na severu Jižní Ameriky, v oblasti od Kolumbie, Venezuely a Guyan přes peruánskou i brazilskou Amazonii až po severní Bolívii a střední Brazílii.

Způsob života: Obývá deštné lesy, galeriové lesy, vlhké savany, zaplavované pastviny. V zemi si vyhrabává noru, ve které přebývá a ukrývá se před nebezpečím. Velmi dobře léze, šplhá a plave, mláďata mohou v případě nebezpečí běhat po zadních.
Živí se hmyzem, ptačími a kajmaními vejci, malými ještěrkami, obojživelníky, ptáky a menšími savci, nepohrdne ani mršinou. Loví hlavně v časných ranních hodinách. Větší kořist zakousne a třese s ní, dokud není mrtvá. Menší úlovek pohltí celý. Občas také jí ovoce, byliny a květy.
Samice po 6–7 týdenní březosti vyhrabe díru do termitiště, kde obyčejně položí 2–12 vajec, poté termiti otvor uzavřou. Uvnitř se vejce inkubují po dobu 152–171 dní, termitiště jim zajišťuje bezpečný úkryt a stálou teplotu. Po vylíhnutí rozbijí mláďata termitiště, váží 18–20 g a měří 20 cm (z toho 12 cm ocas). Jsou soběstačná, živí se hmyzem, rodiče se o ně nestarají. Po roce dosáhnou délky 40 cm.
K hlavním predátorům patří anakonda Eunectes murinus, puma Puma concolor a jaguár Panthera onca, mláďata jsou ohrožována dravci a hady.

Popis: Velký pozemní ještěr dosahuje hmotnosti 3,5–4 kg a celkové délky 100–135 cm, z toho tři pětiny připadají na ocas. Samci jsou větší a mohutnější než samice. U dospělých jedinců má hřbetní zbarvení nažloutlý nebo olivově hnědý podklad s příčnými černými pruhy od šíje k ocasu, někdy nahrazenými nepravidelnými černými nebo tmavohnědými skvrnami. S přibývajícím věkem zbarvení těla tmavne. Na hlavě, krku a nohou se nacházejí nažloutlé skvrny. Silná hlava je trojúhelníkovitého tvaru, krk je podsaditý. Oči mají kulatou zorničku. Dlouhý a svalnatý ocas používá k obraně proti nepřátelům. Jeho silné dlouhé končetiny s pěti prsty jsou přizpůsobeny k běhu a ostré a silné drápy používá pro lezení a rozbíjení termitišť.

Tupinambis teguixin, teju žakruarú
Tupinambis teguixin, teju žakruarú
Tupinambis teguixin, teju žakruarú
Tupinambis teguixin, teju žakruarú

Fotografováno dne 13. 1. 2016 (Venezuela, Los Llanos).