Syn.: Cotyledon horizontalis Guss., Cotyledon umbilicus-veneris L. var. suberecta Maire, Cotyledon umbilicus-veneris L. subsp. horizontalis (Guss.) Batt., Umbilicus maroccanus Gand.
Česká jména: cymbálek (Presl 1846), cimbálek, pupovice (Sloboda 1852)
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Umbilicus horizontalis
Rozšíření: Vyskytuje se ve Středozemí a v Makaronésii, je uváděn i z Indonésie (Bali), Sokotry, jihozápadní Afriky a Nového Zélandu.
Ekologie: Roste ve štěrbinách skal, ale i na starých zdech a střechách. Vykvétá od dubna do července.
Umbilicus horizontalis
Popis: Vytrvalá bylina, výrazně sukulentní, 5–20(–30) cm vysoká, lodyha přímá, přízemní listy dužnaté, řapíkaté, štítovité, na okraji nepravidelně zubaté, lodyžní listy se postupně zmenšují, nejvyšší jsou kopinaté až čárkovité. Květy v klasu (vzácně i v latě), který pokrývá 40–60 % horní části lodyhy, koruny trubkovité, až 8 mm dlouhé, žlutohnědé, víceméně vždy horizontálně postavené, nikdy nicí. Plody jsou měchýřky.
Záměny: U podobného druhu Umbilicus rupestris (jižní a západní Evropa) pokrývají květy větší polovinu lodyhu a navíc jsou všechny víceméně nicí.
Poznámka: Španělská literatura (Flora iberica) vyčleňuje západomediteránní a makaronéskou populaci do samostatného druhu Umbilicus gaditanus Boiss.
Umbilicus horizontalis
Umbilicus horizontalis
Fotografováno dne 27. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Bosque de la Esperanza).