Syn.: Cotyledon intermedia (Boiss.) Pamp., Cotyledon patens (Pomel) Batt., Umbilicus horizontalis var. intermedius (Boiss.) D. F. Chamb., Umbilicus patens Pomel
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Umbilicus intermedius
Rozšíření: Vyskytuje se na Blízkém východě v Sýrii, Libanonu, Izraeli a Jordánsku.
Ekologie: Roste na zdech, kamenných snosech a na skalkách.
Umbilicus intermedius
Popis: Vytrvalá sukulentní bylina se stlačeně kulovitými hlízkami a přímým, lysým stonkem vysokým 10–50(–60) cm. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, čepel má 2–6 cm v průměru a je na okraji oddáleně vroubkovaná; lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, klínovité až kopisťovité, 0,5–2 cm dlouhé. Květenství je hrozen; květy jsou vodorovně odstálé nebo poněkud nicí, na stopkách 2–3 mm dlouhých a podepřených 4–6 mm dlouhými listeny; kalich je velmi drobný; koruna je baňkovitá, 6–10 mm dlouhá, žlutavá, s 5 vejčitými cípy; tyčinek je 10; gyneceum tvoří 5 volných plodolistů. Po odkvětu vzniká souplodí 5 měchýřků s drobnými semeny.
Poznámka: Blízce příbuzný Umbilicus horizontalis se vyznačuje trubkovitými květy a kopinatými korunními cípy; někdy se oba taxony slučují jako subspecie druhu jediného.
Umbilicus intermediusUmbilicus intermedius
Umbilicus intermedius
Umbilicus intermedius
Fotografovali Marian Konrád, ve dnech 16. a 17. 4. 2011 (Izrael, Caesarea a Caesarea Philippi) a Vít Grulich, dne 23. 1. 2008 (Izrael, Ejn Kerem).