UMBILICUS RUPESTRIS (Salisb.) Dandy – cimbálek

Syn.: Cotyledon neglecta Cout., Cotyledon ombilicus Lam., Cotyledon rupestris Salisb., Cotyledon tuberosa Halácsy, Cotyledon umbilicata Lam., Cotyledon umbilicifolia Stokes, Cotyledon umbilicus-veneris L., Cotyliphyllum erectum Link, Cotyliphyllum umbilicus Link, Umbilicus neglectus (Cout.) Rothm. et P. Silva, Umbilicus pendulinus DC., Umbilicus vulgaris Batt. et Trab.
Česká jména: cymbálek větší (Huber 1596), cymbálek visutý (Presl 1846), cimbálek obecný, pupovice (Sloboda 1852)
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité

Umbilicus rupestris

Rozšíření: Vyskytuje se v celém Mediteránu (od Portugalska až po Sinajský poloostrov), v Makaronésii (Madeira a Azorské ostrovy) a západní Evropě (severně až po Skotsko).

Ekologie: Roste v puklinách stinných vlhkých skal a zdí, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Vykvétá v červnu až srpnu.

Umbilicus rupestris

Popis: Vytrvalá bylina s tlustým oddenkem, 10–30(–60) cm vysoká, dužnatá, lysá. Lodyha je přímá, nevětvená nebo i větvená, přízemní listy jsou řapíkaté, štítovité, okrouhlé, až 7 cm v průměru, na okraji nepravidelně vroubkované, lodyžní listy jsou střídavé, ledvinovité. Květenství tvoří úzký, hustý hrozen, který je delší než polovina lodyhy (pokrývá 60–90 % lodyhy). Květy jsou stopkaté, kališní cípy trojboké, koruna je trubkovitá, 5četná, 6–9 mm dlouhá, nicí, bělavá, žlutá, růžová nebo skvrnitá. Plodem je měchýřek.

Záměny: Od druhu Umbilicus horizontalis se liší nicími květy, květenství dosahuje až 3/4 délky lodyhy.

Využití: Dříve se používal v tradiční medicíně.

Umbilicus rupestrisUmbilicus rupestris
Umbilicus rupestris

Fotografováno ve dnech 29. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Rabaçal), 9. 5. 2011 (Španělsko, Sierra Nevada) a 18. 5. 2001 (Španělsko, Picos de Europa).