Syn.: Harpagophytum dimidiatum Baill., Harpagophytum grandidieri Baill.
Čeleď: Pedaliaceae R. Br. – sezamovité
Uncarina grandidieri
Rozšíření: Endemit jižní části Madagaskaru, vyskytuje se v provincii Toliara, v oblastech Androy, Anosy, Atsimo-Andrefana.
Ekologie: Roste v suchých lesích a trnitém buši, v písčitých železitých i vápenitých půdách, v pásmu od blízkosti hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Druh je opylován brouky, kteří pojídají pyl a na hrudi a krovkách jej přenášejí do dalšího květu.
Popis: Keř nebo až malý strom dorůstající výšky 3–5 m, bohatě větvený. Kmen je na bázi zbytnělý v kaudex, který může dosáhnout až 30 cm v průměru. Listy jsou dlouze řapíkaté, řapíky purpurově naběhlé, čepel je měkká, hluboce pětilaločnatá se zvlněnými okraji, někdy purpurovými, na povrchu pokrytá žláznatými chlupy. Květy jsou trubkovité, kalich je krátký, zvonkovitý, s pěti kopinatými cípy, koruna trubkovitá, asi 5 cm dlouhá, dvoupyská, s pěti okrouhlými laloky, sytě žlutá, s tmavě purpurovým zbarvením v hrdle. Prašníky tyčinek obsahují pastovitý pyl, blizna je dvojlaločná. Semeník je svrchní, srostlý ze dvou plodolistů, plodem je vejčitá tobolka, na vrcholu zašpičatělá, ve zralosti dřevitá, s plochými černými semeny. Tobolka je pokrytá řadami výrůstků obsahujícími ostré ostny na konci s háčky, které se pevně zachycují v srsti zvířat a ta zajišťují rozšiřování semen.
Využití: Druh je využíván v tradiční medicíně obyvatel Madagaskaru; listy slouží k mytí. Listy jsou také používány pro výrobu vlasové kosmetiky. Místní obyvatelé pěstují tento druh jako okrasný. Stává se oblíbeným i u pěstitelů sukulentních rostlin, objevuje se také v botanických zahradách.
Poznámka: Rod Uncarina je endemitem Madagaskaru, zahrnuje asi 14 druhů. Jeho jméno je odvozeno z charakteristického pokrytí plodů ostny s harpunovitýmí háčky (z latinského uncus = hák). Druhové pojmenování grandidieri získala rostlina po Alfredu Grandidierovi (1836–1921), francouzském cestovateli a přírodovědci.
Uncarina grandidieri
Uncarina grandidieri
Uncarina grandidieri
Fotografováno dne 15. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Koko Crater Garden).