Syn.: Arctotis anthemoides L., Sphenogyne anthemoides (L.) R. Br., Ursinia anthemoides Gaertn., Ursinia pulchra N. E. Br.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Ursinia anthemoides
Rozšíření: Areál se rozkládá v Jihoafrické republice v provinciích Northern, Western a Eastern Cape, na severozápadě zasahuje až do jižní části Namibie. Druh byl zavlečen do Austrálie a na Nový Zéland.
Ekologie: Roste na plošinách nebo na svazích s poněkud bohatším, písčitým nebo štěrkovitým podložím v oblastech se zimními srážkami a letním suchem, často provází vlhčí vegetaci formace renosterveld. Místy tvoří dominantu jarního aspektu vegetace. Lokality leží od hladiny moře až do výšky přes 1000 m.
Ursinia anthemoides
Popis: Jednoletá bylina vysoká 5–50 cm; lodyha je přímá nebo vystoupavá, lysá. Listy jsou střídavé, 1–2krát peřenosečné, 2–5 cm dlouhé, úkrojky posledního řádu jsou čárkovité. Úbory jsou jednotlivé, na dlouhých tenkých stopkách, dosahují 1,5–6 cm v průměru; zákrov je zvonkovitý, zákrovní listeny jsou uspořádané v 5–7 řadách, jsou volné, lysé, na okraji blanité, lůžko úboru je plevkaté; jazykovité květy jsou sterilní, ligula je bělavá, světle žlutá až oranžová, často na bázi s tmavou skvrnou a s proužkem na rubu, květy terče jsou oboupohlavné, trubkovité až nálevkovité, tmavé, s 5 zoubky. Nažky jsou téměř válcovité, 2–3 mm dlouhé, lehce zakřivené, rýhované, lysé, ale na bázi s dlouhými jemnými chloupky; chmýr tvoří 5 bílých suchomázdřitých průsvitných šupin na rubu s hnědým proužkem uprostřed.
Poznámka: Do rodu Ursinia se řadí jednoleté i vytrvalé rostliny, které se vyznačují zvláštní stavbou chmýru, jenž je zpravidla tvořen velkými průsvitnými šupinami. Charakteristický je rovněž víceřadý zákrov. Většina z téměř 40 druhů roste na jihu afrického kontinentu.
Ursinia anthemoides
Ursinia anthemoides
Ursinia anthemoides
Ursinia anthemoides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, rezervace Darling Renosterveld Reserve, Oudepost a Contreberg).