Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Ursinia nana
Rozšíření: Areál tvoří dvě samostatné, dosti vzdálené arely. Větší se rozprostírá v jižní Africe, kde je druh široce rozšířen od nejzazšího jihu Jihoafrické republiky po Namibii, Botswanu, Zimbabwe a Mozambik; druhá arela leží v horách Etiopie a Eritrey. Druhotný výskyt byl zaznamenán v Austrálii, na Novém Zélandě a také ve Španělsku.
Ekologie: V Etiopii provází nízké nezapojené trávníky s afroalpínskou vegetací nad horní hranicí lesa, roste i na okrajích obdělávaných ploch. Pozorované rostliny se zde vyskytovaly v rozpětí nadmořských výšek 3200–4100 m.
Ursinia nana
Popis: Jednoletá bylina vysoká 5–20 cm, někdy v dolní polovině bohatě větvená, krátce chlupatá, žláznatá nebo téměř lysá. Listy jsou střídavé, většinou se tvoří pouze při bázi, jsou řapíkaté, čepel je v obrysu podlouhlá, 1–5 cm dlouhá, 1–2(–3)krát peřenosečná, úkrojky jsou poněkud dužnaté, čárkovité, 2–6 mm dlouhé, špičaté. Úbory jsou jednotlivé na koncových, až 12 cm dlouhých stopkách, dosahují 1–3,5 cm v průměru; zákrov je polokulovitý, 3–5řadý, vnější a střední zákrovní listeny jsou vejčité, slámové, nápadně černě lemované, vnitřní jsou podlouhlé a nesou velký okrouhlý blanitý přívěsek; jazykovité květy jsou sterilní, mají ligulu asi 6 mm dlouhou, žlutou, na rubu s červenými proužky; trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté. Nažky jsou obvejcovité, 2–2,5 mm dlouhé, žebrované; chmýr je velmi nápadný, tvořený 5 obvejčitými, 3–4 mm dlouhými, blanitými šupinami, které připomínají kalich, z jejichž středu vyrůstá 5 vláskovitých štětinek.
Poznámka: Do rodu Ursinia náleží téměř 40 druhů; těžiště jejich výskytu leží v jižní Africe.
Ursinia nana
Ursinia nana
Ursinia nana
Ursinia nana
Fotografováno ve dnech 29., 31. 10. a 7. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Sankaber a Bwahit; masiv Abuna Yosef, Lay Amba).