Syn.: Nelipus bifida (L.) Raf., Utricularia alata Benj., Utricularia brevicaulis Benj., Utricularia humilis Vahl, Utricularia recurva Lour., Utricularia wallichiana Benj.
Čeleď: Lentibulariaceae Rich. – bublinatkovité

Utricularia bifida

Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, kde roste od Indie a Srí Lanky po Koreu a Japonsko, na východ zasahuje až do Mikronésie, na Novou Guineu a na sever a východ Austrálie.

Ekologie: Víceméně semiterestrická rostlina, provází mokvavé skalky, zamokřené půdy, také rýžová pole. Vystupuje do nadmořské výšky asi 1500 m.

Utricularia bifida

Popis: Jednoletá bylina, vysoká 2–40 cm; oddenek a rhizoidy jsou vláskovitě tenké, z uzlin vyrůstají nečetné, krátce stopkaté, v obrysu ledvinité lapací měchýřky o průměru 0,5–1 mm. Listy jsou střídavé, řapíkaté, čárkovité až čárkovitě obkopinaté, 0,7–2(–3) cm dlouhé a 0,1–0,4 cm široké, blanité, jednožilné, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené až tupě špičaté. Květenství je přímý hrozen až 16 květů; květní stopky jsou 2–5 mm dlouhé, křídlaté; kalich je za květu 3–4 mm dlouhý, horní cíp je široce vejčitý, na vrcholu tupý, dolní je poněkud kratší, vejčitý, na vrcholu tupý až vykrojený; koruna je pyskatá, 6–10 mm dlouhá, žlutá, dolní pysk je polokruhovitý, na bázi se zduřelým příčným valem, horní pysk je podlouhlý až vejčitý, zaokrouhlený, ostruha je šídlovitá, zakřivená, špičatá; tyčinky jsou 2; semeník je vejcovitý. Tobolka je široce elipsoidní, smáčknutá, 2,5–3 mm dlouhá; semena jsou šikmo obvejcovitá, 0,4–0,6 mm dlouhá, vynikle síťkovaná.

Utricularia bifida
Utricularia bifidaUtricularia bifida
Utricularia bifida

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 1. 2019 (Indie, Kérala, Kumily, Periyar Tiger Reserve).