Syn.: Calpidisca calycifida (Benj.) Gleason, Utricularia cuspidata Steyerm., Utricularia maguirei Steyerm., Utricularia muscosa Benj.
Čeleď: Lentibulariaceae Rich. – bublinatkovité
Utricularia calycifida
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od Francouzské Guyany přes Surinam a Guyanu po Venezuelu, údajně byl zaznamenán i ve východní Kolumbii.
Ekologie: Roste na vlhkých až mokrých stanovištích v křovinaté savaně, na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 50 až do 1250 m.
Utricularia calycifida
Popis: Terestrická karnivorní bylina, v květu 10–20 cm vysoká. Listy jsou přízemní, řapíkaté, kopisťovité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Stvol je přímý, jednoduchý, jen vzácně větvený; listeny jsou drobné, čárkovité, od sebe oddálené; květy se objevují po 2–7(–20) v jeho horní části, jsou krátce stopkaté; kališní lístky jsou okrouhlé až téměř srdčité; koruna je až 8 mm dlouhá, bledě namodralá s fialovou a žlutou kresbou, horní pysk je vejčitý, kratší než patro dolního pysku, dolní pysk je široce vejčitý, s okraji odstálými, patro je výrazně vyklenuté, ostruha je zahnutá, stejně dlouhá nebo i delší než dolní pysk. Plodem je tobolka.
Utricularia calycifida
Utricularia calycifida
Utricularia calycifida
Utricularia calycifida
Utricularia calycifida
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).