Syn.: Orchyllium quelchii (N. E. Br.) Gleason
Čeleď: Lentibulariaceae Rich. – bublinatkovité
Utricularia quelchii
Rozšíření: Endemický druh jihoamerické Guyanské vysočiny, vyskytuje se na pomezí Venezuely, Guyany a Brazílie, byl popsán z hory Roraima.
Ekologie: Roste na svazích i ve vrcholové části tepui, na stanovištích mokrých, v nadmořských výškách od 950 až do 2800 m.
Utricularia quelchii
Popis: Vytrvalá karnivorní bylina s pastmi v podobě měchýřků. Listy jsou přímé, řapíkaté, kopisťovité, lysé. Stvol je 5–12 cm dlouhý, lysý, se 2 drobnými šupinami. Květenství je terminální, 1–2květé, listeny jsou eliptické, tupé, lysé; kališní lístky jsou eliptické, lysé, koruna poměrně velká, purpurová nebo sytě červená, na spodním pysku obvykle s nažloutlou skvrnkou, horní pysk je přímý, na vrcholu zahnutý, vejčitý, tupý, spodní pysk skoro okrouhlý, celokrajný, tupý, ostruha je až 2,5 cm dlouhá, zhruba v polovině výrazně dolů zakřivená. Plodem je tobolka.
Poznámka: V celé oblasti Guyanské vysočiny roste na 50 druhů bublinatek, jen na hoře Roraima se vyskytují kromě tohoto druhu ještě například Utricularia alpina, Utricularia amethystina, Utricularia campbelliana, Utricularia humboldtii, Utricularia jamesoniana i Utricularia pubescens.
Utricularia quelchii
Utricularia quelchii
Utricularia quelchii
Utricularia quelchii
Utricularia quelchii
Fotografováno dne 25. 1. 2016 (Venezuela, Roraima).