Česká jména: brusnice (Presl 1946)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Vacciniaceae S. F. Gray – brusnicovité
Vaccinium arctostaphylos
Rozšíření: Jeden z typických euxinských druhů vyskytujících se po celém jižním pobřeží Černého moře v jihovýchodním Bulharsku (oblast Strandži), v severním Turecku a Gruzii, na jihu zasahuje až na sever turecké Anatolie, východně areál pokračuje přes Arménii a Ázerbájdžán až do Íránu, na severu proniká až do severního předhůří Velkého Kavkazu.
Ekologie: Je druhem stinných, teplých, humidních lesů nižších poloh, nejčastěji v předhůří hor. Kvete od května do července a plodí až do září.
Vaccinium arctostaphylos
Popis: Opadavý keř nebo malý strom 2–3(–5) m vysoký, s větvemi vystoupavými až přímými a borkou hnědou, hladkou. Listy jsou střídavé, skoro přisedlé, podlouhle eliptické, dlouhé asi 4–7 cm a 2–3 cm široké, na bázi klínovité, na okraji jemně zubaté, na vrcholu špičaté, na rubu se síťovitou žilnatinou. Květenství je axilární, hroznovité, 5–8květé, květy jsou široce zvonkovité, 5–7 mm dlouhé, zelenobílé až jemně načervenalé, odstálé cípy jsou krátké. Plodem je kulovitá bobule dosahující průměru 6–8 mm, ve zralosti purpurově načernalá, s mnoha semeny.
Ohrožení a ochrana: V Evropě je tento druh brusnice přísně chráněn Bernskou úmluvou, v Bulharsku patří k druhům ohroženým (EN).
Vaccinium arctostaphylos
Vaccinium arctostaphylos
Vaccinium arctostaphylos
Vaccinium arctostaphylos
Fotografovali Kryštof Chytrý, dne 16. 7. 2016, Veronika Kalníková, dne 9. 7. 2015, a Pavel Novák, ve dnech 9. 7. 2015 a 16. 7. 2016 (Gruzie, v oblasti Kolchidy).