Syn.: Metagonia calycina Nutt.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Vaccinium calycinum
Rozšíření: Endemit Havajských ostrovů, roste na všech hlavních ostrovech (Hawaii, Kauai, Lanai, Maui, Molokai a Oahu).
Ekologie: Roste v deštných lesích, na rašeliniších a na vlhkých vřesovištích, v nadmořské výšce od 50 do 2000 m. V lesích roste někdy i jako epifyt. Kvete v průběhu téměř celého roku.
Vaccinium calycinum
Popis: Stálezelený keř s přímými větvemi, dorůstá výšky až 5 m. Listy jsou střídavé, vejčité až obvejčité, 5–8 cm dlouhé, na vrcholu špičaté, světle zelené, někdy s růžovými odstíny. Květy vyrůstají v paždí listů, jsou stopkaté, nicí, trubkovité, s trojúhelníkovitými cípy, až 12 mm dlouhé, zbarvené zeleně, nažloutlé nebo načervenalé. Plodem jsou červené kulovité bobule o průměru asi 15 mm, s mnoha drobnými semeny.
Záměny: Na Havajských ostrovech se nacházejí dva další endemické, velmi podobné druhy rodu Vaccinium: Vaccinium reticulatum je nižší keř s menšími listy, rostoucí na místech narušených vulkanickou činností; Vaccinium dentatum je také menší keř s oválnými listy a výrazně zubatými okraji listů.
Využití: Plody jsou jedlé, i když méně chutné než u příbuzného druhu V. reticulatum. V lidovém léčitelství byly listy a plody přidávány do směsí k léčbě zažívacích obtíží.
Vaccinium calycinum
Vaccinium calycinum
Vaccinium calycinum
Fotografováno dne 8. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Hawaii, NP Volcano).