Syn.: Vaccinium irazuense Sleumer
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Vacciniaceae S. F. Gray – brusnicovité
Vaccinium consanguineum
Rozšíření: Endemit malého území ve Střední Americe, vyskytuje se v horských oblastech Kostariky a západní Panamy, údaje z jižního Mexika a Hondurasu se zřejmě vztahují k jiným brusnicím. Jeden z 9 druhů brusnic v Kostarice.
Ekologie: Křovinatá místa a lesní okraje v horách, často nad horní hranicí lesa, zejména v andské vysokohorské vegetaci páramo. Provází stanoviště na mladých vyvřelinách, zejména na čedičích nebo sopečných tufech, v nadmořských výškách 1500–3400 m, většinou v zóně kondenzace oblačnosti, tj. v relativně chladných podmínkách s vysokou vzdušnou vlhkostí.
Vaccinium consanguineum
Popis: Stálezelený, hustě větvený keř dorůstající výšky 0,5–4(–10) m. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické, 1,5–3 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, tmavozelené, zejména v mládí červeně naběhlé, na okraji ztloustlé, mělce oddáleně vroubkované, na vrcholu špičaté. Květenství tvoří 1–4 cm dlouhé hrozny vyrůstající v paždí listů; květy jsou 4četné; kalich je mělce laločnatý; koruna je válcovitě baňkovitá, 5–7 mm dlouhá, bílá, často narůžovělá, korunní cípy jsou ven vyhnuté, 1 mm dlouhé; tyčinek je 8; semeník je spodní. Plody jsou kulovité, asi 5 mm dlouhé, modré až purpurové bobule, na vrcholu s vytrvávajícími zbytky kalicha.
Vaccinium consanguineum
Vaccinium consanguineum
Vaccinium consanguineum
Vaccinium consanguineum
Fotografovali Alena Vydová a Vít Grulich, ve dnech 1. a 2. 3. 2009 (Kostarika, podél silnice Interamericana mezi Ojo de Agua a San Isidro de El General; NP Volcán Irazú, kráter Playa Hermosa).