Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Vaccinium cylindraceum
Rozšíření: Endemit Azorských ostrovů, vyskytuje se na většině ostrovů tohoto souostroví, je to jediný zdejší zástupce rodu.
Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích v primární azorských lesích, v reliktech vavřínových i jalovcových lesů a v jejich lemech, ve vřesovcových křovinách, na strmých svazích, pastvinách i lávových polích, obvykle v nadmořských výškách nad 300 m. Kvete od května až do srpna.
Vaccinium cylindraceum
Popis: Keř dosahující výšky až okolo 350 cm. Listy jsou krátce řapíkaté, podlouhlé až úzce vejčité, 2–5 cm dlouhé, po okraji jemně pilovité, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají v hroznech po 10–20, jsou stopkaté, nicí; listeny jsou opadavé; kalich je zelený, jeho cípy jsou pouze krátké, koruna je válcovitá až úzce zvonkovitá, 8–12 mm dlouhá, bělavá až načervenalá, cípy jsou rovné. Plodem je vejcovitá bobule, 8–10 mm dlouhá, v době zralosti modrofialová.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) klasifikuje tuto brusnici z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC).
Využití: Plody rostliny jsou jedlé, připravují se z nich marmelády, využívá je i místní tradiční medicína. Je nabízena zahradnickými centry i na kontinentu.
Vaccinium cylindraceum
Vaccinium cylindraceum
Vaccinium cylindraceum
Vaccinium cylindraceum
Vaccinium cylindraceum
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 19. a 23. 8. 2018 (Portugalsko, Azorské ostrovy, ostrov São Miguel, okolí Lagoa do Fogo a ostrov Terceira, Algar do Carvão).