Syn.: Epigynium floribundum Klotzsch
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Vacciniaceae S. F. Gray – brusnicovité
Vaccinium floribundum
Rozšíření: Horský druh Střední a Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od Kostariky přes Kolumbii a Venezuelu až po Peru a Bolívii.
Ekologie: Roste terestricky v tropických horských lesích, v subpáramu i páramu, v nadmořských výškách zhruba od 1400 až do 3500 m.
Vaccinium floribundum
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatějící bází či až keř s větvemi vystoupavými až přímými, 0,1–1,2(–6) m dlouhými, lysými nebo jemně chlupatými. Listy jsou krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 9–22 mm dlouhé a 4–11 mm široké, na bázi klínovité, na okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu tupé nebo špičaté, lysé nebo jemně chlupaté. Květenství je hroznovité, 6–10květé, s vřetenem asi 1,5 cm dlouhým; listeny jsou 2,5–4,5 mm dlouhé; květní stopky jsou 1,8–5,5 mm dlouhé; kalich je 3–4 mm dlouhý, lysý nebo krátce chlupatý, kališní cípy jsou 1–1,5 mm dlouhé, lysé; koruna je válcovitě baňkovitá, bílá nebo růžově až červeně naběhlá, 6–8 mm dlouhá, vně lysá; tyčinek je 8 nebo 10, jsou 3,8–6 mm dlouhé. Plody jsou kulovité bobule, dosahují 5–8 mm v průměru, jsou lysé, v době zralosti nafialovělé až namodrale černé.
Záměny: V Kostarice a Panamě se můžeme setkat s poněkud podobným druhem Vaccinium consanguineum. Tento středoamerický druh bývá vyšší (může dosáhnout až stromovitého vzrůstu s výškou přes 10 m), vřeteno květenství mívá delší (až 4 cm), květní stopky jsou naopak zřetelně kratší (nanejvýše 2 mm dlouhé).
Využití: Plody této brusnice jsou jedlé, konzumují se syrové i konzervované.
Vaccinium floribundum
Vaccinium floribundum
Vaccinium floribundum
Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).