Syn.: Cyanococcus canadensis Rydb., Vaccinium canadense Kalm ex Richardson
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Vacciniaceae S. F. Gray – brusnicovité
Vaccinium myrtilloides
Rozšíření: Roste v Severní Americe: rozsáhlý areál se táhne v Kanadě od Britské Kolumbie až po Nové Skotsko, na jih zasahuje v USA do Montany, dále na východě roste téměř souvisle od Minnesoty a Iowy až po Západní Virgínii a Maine.
Ekologie: Ve světlých boreálních lesích a na lesních světlinách, na suchých až mezických stanovištích na mělkých kamenitých půdách nebo na píscích, řidčeji i na bultech na vrchovištích. Preferuje kyselé a živinami chudé půdy a území spíše s kontinentálním klimatem.
Vaccinium myrtilloides
Popis: Nízký opadavý keřík tvořící pomocí podzemních výběžků rozsáhlé kolonie, vysoký až 40 cm; větvičky jsou oblé, pokryté velmi hustým sametovým šedavým oděním. Listy jsou střídavé, eliptické až kopinaté, 2,5–3,5(–4) cm dlouhé a 8–16 mm široké, tenké, zelené, měkce chlupaté, někdy olysalé, celokrajné, na vrcholu s nasazenou špičkou. Pětičetné květy jsou jednotlivé nebo v krátkých hroznech na vrcholcích stonků; květní stopky jsou kratší než koruna; kalich je nežláznatý, zelený; koruna je válcovitě baňkovitá, 3–5 mm dlouhá, zelenavá, někdy narůžovělá; tyčinek je 10, nitky jsou chlupaté; semeník je spodní. Plodem je kulovitá, modrá, až 10 mm velká bobule, silně šedomodře ojíněná, na vrcholu s vytrvalými zbytky kalicha, sladká.
Vaccinium myrtilloides
Vaccinium myrtilloides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Avola, údolí řeky Thompson a Valemount, Jackman Flats Provincial Park).