Syn.: Myrtillus niger Gilib., Vaccinium montanum Salisb.
Česká jména: brusnice borůvka (Presl 1819), brusnice borůvka, borůvka, čičoretka, čičeretka, čičeřetka, černá jahoda, černice (Presl 1846), brusnice borůvka, brusinky, čičurátka, čečerjetky (Sloboda 1852), borůvka obecná (Opiz 1852), borůvka, černá jahoda (Čelakovský 1879), brusnice borůvka (Polívka 1912), (brusnice) borůvka (Dostál 1950), borůvka černá (Dostál 1989), borůvka, brusnice borůvka (Kubát 2002)
Slovenská jména: kyhanka borovnice, borovnica, čučorietka (Reuss 1853), čučoriedka obyčajná (Dostál 1950), brusnica čučoriedková (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Vaccinium myrtillus

Rozšíření: Evropa (na jihu pouze v horách), Kavkaz, Sibiř, Mongolsko, západočínský Sin-ťiang, ale také západní část Severní Ameriky a Grónsko. U nás se vyskytuje hojně v horách, ve středních polohách roztroušeně, v teplých oblastech vzácně.

Ekologie: Roste v jehličnatých a listnatých lesích, na vřesovištích a rašeliništích, půdy vyhledává kyselé, chudé na živiny, nevysychavé. Kvete od dubna do června.

Popis: Opadavý keřík, 15–60 cm vysoký, větve vystoupavé nebo přímé, hranaté, zelené, listy vejčité až vejčitě kopinaté, na vrcholu zašpičatělé, na bázi zaokrouhlené, na okrajích zoubkaté až pilovité. Květy nící, vyrůstají v úžlabí listů, kalich mělce až neznatelně vykrojený, koruna kulovitě baňkovitá, bílá nebo narůžovělá. Plodem jsou kulovité bobule, většinou modročerné, dužnaté. Druh je značně variabilní ve velikosti, tvaru listů i barvě plodů, rozeznává se řada variet a forem.

Poznámka: Borůvka je známou lesní plodinou, používá se v kuchyni i v lidovém léčitelství. Její sběr by měl být koordinován, rozhodně je nutné vyloučit masový sběr v chráněných územích, při kterém je ničen nejen porost borůvek, ale často i okolí.

Vaccinium myrtillus
Vaccinium myrtillus

Fotografováno dne 8. 5. a 19. 7. 2004 (Slovensko, Malá Fatra) a 15. 7. 2007 (Moravskoslezské Beskydy, Pustevny).