Syn.: Vaccinium maderense Link
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Vaccinium padifolium

Rozšíření: Endemit portugalského ostrova Madeira.

Ekologie: Roste především na otevřených svazích a horských pláních, v laurisilvě, v nadmořských výškách zhruba od 800 až do 1700 m. Kvete od května do srpna.

Popis: Keř až menší strom, 1,5–3(–6) m vysoký. Letorosty bývají načervenalé a jsou chlupaté. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, čepele jsou podlouhlé až eliptické, 3–7 cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, lesklé, poněkud kožovité, drobně zubaté, špičaté, přes zimu často tmavě červené. Květenství je axilární, hroznovité. Kalich je zelený, často červeně naběhlý, kališní cípy jsou široké, velmi krátké. Koruna je zvonkovitá, 7–10 mm dlouhá, s kratičkými nazpět vyhnutými cípy, smetanově bílá, často s růžovými proužky. Tyčinek je 10, jsou lysé. Plodem je jedlá modročerná kulovitá bobule.

Využití: Plody lze používat jako borůvky, včetně léčivých účinků, občas je keř pěstován v příhodných oblastech pro jedlé plody. Pro zdárný růst vyžaduje především vlhkost a vyrovnané teploty.

Poznámka: Na blízkých Azorských ostrovech je tento rod zastoupen druhem Vaccinium cylindraceum, na Kanárských ostrovech však nenajdeme brusnici žádnou.

Vaccinium padifoliumVaccinium padifolium
Vaccinium padifolium
Vaccinium padifolium
Vaccinium padifolium
Vaccinium padifolium

Fotografovali Radim Cibulka a Petr Slovák, dne 22. 9. 2019 (Portugalsko, Madeira, Ribeiro Frio) a Radim Cibulka, dne 26. 5. 2020 (Česko, Čechy, Zoologická a botanická zahrada města Plzně).