Syn.: Vaccinium berberidifolium (A. Gray) Skottsb., Vaccinium pahalae Skottsb., Vaccinium penduliflorum var. berberidifolium A. Gray, Vaccinium peleanum Skottsb.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Vaccinium reticulatum
Rozšíření: Endemit Havajských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech Maui, Hawaii, méně často na Kauai, Oahu a Molokai.
Ekologie: Druh roste na místech narušených vulkanickou činností, je pionýrskou rostlinou na vychladlých lávových proudech, škváře a dunách sopečného popela. Je adaptován na projevy vulkanické činnosti natolik, že přežívá spad sopečného popela až do výšky kolem 25 cm. Roste v nadmořských výškách od 640 až do 3700 m. Kvete v průběhu celého roku, nejvíce v dubnu až srpnu.
Vaccinium reticulatum
Popis: Stálezelený keř, 0,1–1,3(–2) m vysoký. Větévky jsou přímé, tuhé, rostou z podzemních oddenků, které se vyvíjejí, když je rostlina asi tříletá. Listy jsou spirálovitě uspořádané, eliptické, 1–3 cm dlouhé, kožovité, okraje listů celistvé nebo zubaté, někdy podvinuté, na vrcholu zašpičatělé, na povrchu hladké nebo s chloupky. Mladé lístky jsou často červené, později zelené, někdy s načervenalými okraji nebo skvrnami. Květy rostou jednotlivě z paždí listů, jsou stopkaté, nicí, trubkovité, 8–12 mm dlouhé, s pěti trojúhelníkovými cípy a 10 tyčinkami, variabilní v barvě: červené, růžové, žluté, žlutozelené nebo žluté s červenými pruhy. Plodem jsou bobule o průměru 8–14 mm, v široké barevné škále od tmavě modré, fialové po červenou až oranžově žlutou, s množstvím malých hnědých semen.
Záměny: Na Havajských ostrovech se nacházejí dva další endemické, velmi podobné druhy rodu Vaccinium, rostou ale ve vlhčích oblastech, jako jsou deštné lesy a rašeliniště: Vaccinium calycinum je větší keř se zelenočervenými květy, většími listy a méně chutnými červenými plody a Vaccinium dentatum je malý keř s podlouhlými listy s ostře zubatými okraji.
Využití: Bobule jsou jedlé, chutnají podobně jako příbuzné brusinky, zralé bobule jsou velmi sladké. Připravuje se z nich i džem a používají se do koláčů. Bobule jsou důležitým zdrojem potravy pro havajské husy (Branta sandvicensis).
Vaccinium reticulatum
Vaccinium reticulatum
Vaccinium reticulatum
Vaccinium reticulatum
Vaccinium reticulatum
Vaccinium reticulatum
Fotografováno ve dnech 4. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Maui, NP Haleakala) a 8. 5. 2013 (ostrov Hawaii, NP Volcano).