Syn.: Macleanya talamancensis Wilbur et Luteyn
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Vacciniaceae S. F. Gray – brusnicovité
Vaccinium talamancense
Rozšíření: Endemit malého území na východě Kostariky, výskyt je znám jen z národního parku Los Quetzales a z masivu hory Cerro Chirripó.
Ekologie: Stanovištěm jsou prosvětlené dubové porosty na horní hranici lesa a otevřená nebo křovinatá vegetace formace páramos nad ní, lokality leží v nadmořských výškách 2500–3800 m.
Vaccinium talamancense
Popis: Nízký stálezelený keřík, dorůstá výšky 0,5–1 m; větvičky jsou oblé, v mládí pýřité, později lysé. Listy jsou střídavé; řapík je 2–3 mm dlouhý; čepel je obvejčitá, 2,5–4,7 cm dlouhá a 1,2–1,8(–2,3) cm široká, na bázi zaokrouhlená, na okraji velmi drobně pilovitá, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá, lysá nebo na rubu s kratičkými přitisklými chloupky a žlázkami, žilnatina je zpeřená, s 3–4 postranními žilkami. Květenství jsou úžlabní, 10–15květé hrozny 1–2(–4) cm dlouhé; květní stopky jsou 0,6–1 cm dlouhé; květy jsou 5četné; kalich je srostlý, 4,5–5 mm dlouhý, s trojúhelníkovitými cípy; koruna je válcovitá, 8–13 mm dlouhá, jemně pýřitá, narůžovělá, cípy jsou 1,5–2 mm dlouhé, nazpět ohnuté; tyčinky jsou kratší než koruna; semeník je spodní, čnělka je vyniklá. Plodem je kulovitá, černomodrá bobule 8–10 mm v průměru.
Vaccinium talamancense
Vaccinium talamancense
Vaccinium talamancense
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 2. 2014 (Kostarika, Cerro Chirripó).