VALERIANA CARNOSA Sm. – kozlík / valeriána

Syn.: Astrephia carnosa (Sm.) Dufr., Fedia carnosa Mirb., Oligacoce carnosa Willd. ex Steud., Valeriana magellanica Lam.
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité

Valeriana carnosa

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky. Roste v jižní Argentině v provinciích Mendoza, Neuquén, Río Negro a Chubut a v Chile od regionu Maule až po region Magallanes. Zasahuje i na Ohňovou zemi.

Ekologie: Roste v horských trávnících, ve skalních teráskách a na kamenitých místech v sutích v nadmořské výšce 1000–2400 m.

Valeriana carnosa

Popis: Vytrvalá gynodioecická bylina, dorůstá výšky až 60(–80) cm; oddenek je silný, rozvětvený. Listy jsou vstřícné, přízemní jsou řapíkaté, s čepelí obvejčitou až eliptickou, 6–21 cm dlouhou a 3–7 cm širokou, dužnatou, lysou, na bázi klínovitou, celokrajnou nebo hrubě zubatou, na vrcholu tupou; lodyžní listy jsou 0,6–4,5 cm dlouhé, většinou podlouhlé až kopinaté. Květenství je volná vrcholičnatá lata tvořená staženými vidlany; listeny jsou kopinaté až obvejčité, 3–9 mm dlouhé, lysé; listence jsou kopinaté, 2,5–4 mm dlouhé, často na okraji brvité, na vrcholu špičaté; kalich je přeměněný v chmýr; v oboupohlavných květech je koruna zvonkovitá až nálevkovitá, narůžovělá, její trubka je 1,5–2,5 mm dlouhá, a cípy podlouhlé, 1,5–2,5 mm dlouhé, 3 tyčinky dosahují k ústí trubky; v samičích květech jsou korunní cípy vejčité, jen 0,8–1 mm dlouhé; blizna je kyjovitá. Plodem je hruškovitá nažka 4–7 mm dlouhá, s 6 žebry, na vrcholu s chmýrem tvořeným 12–15 štětinami 5–8 mm dlouhými.

Poznámka: Tradičně vymezovaná čeleď kozlíkovitých (Valerianaceae) prodělala v posledních letech četné eskapády a její taxonomické postavení bylo jako na houpačce – pohybovalo se od samostatnosti po přiřazování k jiným skupinám různě vymezovaným. V poslední verzi systému (APG IV) je přijata varianta, v níž je zařazena do široce pojaté čeledi zimolezovitých.

Valeriana carnosa
Valeriana carnosa
Valeriana carnosa

Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Los Glaciares, svahy vrchu Loma del Pliegue Tumbado, El Chaltén).